Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Zamknięta szkoła, przedszkole i żłobek? ZUS wypłaci zasiłek rodzicom.

 

10/03/2020

zus-duzy

Z powodu epidemii koronawirusa, w całej Polsce zamknięto szkoły, przedszkola i żłobki. W tej sytuacji, rodzicom przysługują zasiłki wypłacane przez ZUS. Na jakie świadczenia możemy liczyć i jakich formalności należy dopełnić?

 Rząd podjął dziś decyzję o zamknięciu wszystkich szkół, przedszkoli i żłobków na okres przynajmniej dwóch tygodni. To oznacza, że miliony dzieci w Polsce pozostanie w domach. A wraz z nimi przynajmniej jeden z rodziców, który będzie musiał zrobić przerwę od pracy zawodowej.

W tej sytuacji warto wiedzieć, iż rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem może otrzymać finansową rekompensatę w formie świadczenia pieniężnego z ZUS. Wypłacany przez ZUS zasiłek opiekuńczy przysługuje bowiem nie tylko w przypadku choroby dziecka, ale również w sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

O ile jednak w przypadku choroby, zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicowi do 14 roku życia dziecka, o tyle w przypadku zamknięcia placówki oświatowej, rodzice mogą liczyć na zasiłek z ZUS jedynie w przypadku dzieci, które nie ukończyły 8 lat. Więcej na temat zasiłku opiekuńczego można przeczytać na tej stronie.

Maksymalny okres, za który ZUS wypłaci zasiłek opiekuńczy, wynosi 60 dni w ciągu całego roku kalendarzowego. Łączny okres 60 dni przysługuje łącznie matce i ojcu dziecka. Więcej informacji tutaj.

Dodatkowo, przyjęta w tym miesiącu specustawa dotycząca epidemii koronawirusa, wprowadza zasadę, iż w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka, rodzicowi dziecka przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wymiarze 14 dni. Nie oznacza to jednak, że rodzic otrzyma dwa zasiłki. Określenie "dodatkowy" odnosi się bowiem do dodatkowego okresu, za który przysługuje zasiłek. Dodatkowe 14 dni zasiłku opiekuńczego wprowadzone specustawą nie wlicza się bowiem do wspomnianego wcześniej limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych, lecz przysługuje dodatkowo, ponad standardowy limit.

O tym, jakich formalności należy dopełnić, aby uzyskać zasiłek opiekuńczy z ZUS, pisaliśmy w tym artykule. 

AKTUALIZACJA (22.03.2020): Nowelizacja ustawy przewiduje wydłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego oraz poszerzenie kręgu osób uprawnionych do zasiłku. (zobacz szczegóły).

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Składki ZUS na 2020 rok
  Ważne zmiany w ZUS w 2020 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?