Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będą zmiany w 2024 roku. Wakacje kredytowe tylko dla nielicznych.

 

29/11/2023

urzad-skarbowy-very-big

Z zawieszenia rat kredytowych w 2024 roku skorzystać miało aż 2 miliony rodzin. Skorzysta jednak tylko nieliczna grupa. Nowa ustawa wprowadza bowiem bardzo restrykcyjne kryterium dochodowe.

 Przypomnijmy, że równo miesiąc temu odchodzący rząd Mateusza Morawieckiego zgłosił projekt ustawy wydłużającej tzw. wakacje kredytowe na cały 2024 rok. Zgodnie z rządową propozycją, wakacje kredytowe w 2024 roku miały funkcjonować na zasadach zbliżonych do tych, jakie obowiązywały w roku 2022 oraz 2023 (zobacz szczegóły).

Przypomnijmy, że uchwalone w poprzedniej kadencji Sejmu przepisy umożliwiały zawieszenie spłaty 8 rat kredytowych każdemu kredytobiorcy hipotecznemu, który zaciągnął kredyt w złotówkach. Pierwsze cztery raty można było zawiesić w drugim półroczu 2022 roku, a kolejne cztery w każdym z kolejnych kwartałów roku 2023.

Zgodnie z propozycją odchodzącego rządu, również w 2024 roku wakacje kredytowe objąć miały 4 pełne raty kapitałowo-odsetkowe, po jednej w każdym z czterech kwartałów 2024 roku.


Co istotne, kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty do kwoty 400 tys. zł, mieli uzyskać możliwość zawieszenia rat bez żadnych dodatkowych warunków. Dodatkowe kryterium dochodowe miało dotyczyć bowiem jedynie kredytów zaciągniętych na kwoty od 400 tys. zł do 800 tys. zł. O tym komu dokładnie miało przysługiwać zawieszenie rat, pisaliśmy szczegółowo w tym artykule.

W konsekwencji, zgodnie z rządowym projektem, z wakacji kredytowych w 2024 roku skorzystać miało aż 1,7 mln polskich rodzin.

 

Wakacje kredytowe dla nielicznych

Do uchwalenia wakacji kredytowych na proponowanych warunkach, rząd Morawieckiego potrzebował większości sejmowej. Tej jednak prawdopodobnie nie uzyska. Większościowa koalicja KO/Trzecia Droga/Lewica zapowiedziała bowiem, że przepisów w takiej formie nie przyjmie i zaproponowała swoją własną ustawę.

Do Sejmu wpłynął właśnie projekt ustawy o wakacjach kredytowych zgłoszony przez posłów nowej koalicji. Zakłada on możliwość zawieszenia czterech rat kredytowych w 2024 roku, ale przy bezwzględnym zastosowaniu kryterium dochodowego. Zgodnie z nowymi przepisami, kryterium dochodowe ma być bowiem spełnione przez każdego kredytobiorcę, niezależnie od wysokości kwoty kredytu.

Nowy projekt, zgłoszony przez większościową koalicję zakłada, że możliwość zawieszenia rat dostępna będzie jedynie dla tych kredytobiorców, w przypadku których wysokość miesięcznej raty kredytu stanowić będzie więcej niż 40% miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego.

Co istotne, nowe przepisy zakładają, że kryterium dochodowe ma być stosowane w każdym przypadku, niezależnie od kwoty zaciągniętego kredytu. Tak skonstruowane przepisy spowodują zatem, iż zdecydowana większość dotychczasowych beneficjentów wakacji kredytowych, nie będzie mogła już z nich skorzystać. Zawieszenie rat kredytu w 2024 roku ograniczone zostanie bowiem jedynie do wąskiej grupy osób.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Rusza bon paliwowy. Aż 1400 zł do wydania na dowolne paliwo.
  Limity płatności gotówkowych w 2024 roku
  Duże zmiany w podatkach i ZUS. Co nas czeka po wyborach?
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?