Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok

 

26/10/2023

urzad-skarbowy-very-big

Rząd zamierza przedłużyć wakacje kredytowe dla prawie 2 milionów rodzin. Tym razem jednak zwolnienie z czterech rat kredytu uzależnione zostało od spełnienia kilku warunków. Przepisy musi jeszcze uchwalić nowy Parlament.

 Przypomnijmy, że w 2022 roku weszły w życie przepisy umożliwiające zawieszenie spłaty rat kredytów hipotecznych zaciągniętych w polskiej walucie.

Przepisy o tzw. "wakacjach kredytowych" umożliwiły zawieszenie spłaty 8 rat kredytowych każdemu kredytobiorcy hipotecznemu, który zaciągnął kredyt w złotówkach. Pierwsze cztery raty można było zawiesić w drugim półroczu 2022 roku, a kolejne cztery w każdym z kolejnych kwartałów roku 2023.

Rząd już wcześniej zapowiadał wydłużenie wakacji kredytowych na kolejny rok, lecz w zmodyfikowanej formie. W tym tygodniu poznaliśmy wreszcie szczegóły tego rozwiązania.


Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy, wakacje kredytowe w 2024 roku obejmą 4 pełne raty kapitałowo-odsetkowe. Zawiesić będzie można spłatę jednej raty w każdym z czterech kwartałów 2024 roku. Kredytobiorca będzie musiał jednak spełnić kilka warunków.

Podobnie jak poprzednio, z wakacji skorzystać będą mogły jedynie te osoby, które zaciągnęły kredyt w złotówkach. Drugim warunkiem zawieszenia rat kredytowych jest zaciągnięcie kredytu przed dniem 1 lipca 2022 roku.

Nowe przepisy dokładają jednak jeszcze jeden warunek. Wakacjami kredytowymi może bowiem zostać objęty jedynie kredyt zaciągnięty na kwotę maksymalnie 800 tys. zł. Przy czym nowe przepisy rozróżniają tu dwie sytuacje.

W przypadku kredytu do kwoty 400 tys. zł kredytobiorca nie będzie musiał spełniać żadnych dodatkowych warunków.

Z kolei dla kredytu w kwocie 400-800 tys. zł, możliwość skorzystania z wakacji kredytowych dostępna będzie jedynie w przypadku, gdy rata kredytu przekracza 50% dochodu gospodarstwa domowego. W tym przypadku, pod uwagę brany będzie średni miesięczny dochód z 3 miesięcy przed złożeniem wniosku.

 

Zdecyduje nowy Sejm

Ustawa o przedłużeniu wakacji kredytowych jest projektem rządowym, ale do wejścia w życie potrzebuje jeszcze uchwalenia przez Parlament. O tym, czy wakacje kredytowe zostaną rzeczywiście przedłużone zdecyduje więc nowa koalicja rządząca.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że nowymi wakacjami kredytowymi objętych zostanie ok. 1,7 mln gospodarstw domowych. Według ministerstwa, przedłużenie wakacji kredytowych nie będzie miało wpływu na sektor finansów publicznych, w tym na budżet państwa i budżety jednostek samorządu terytorialnego. Koszty zawieszenia rat poniesie bowiem w całości sektor bankowy.

AKTUALIZACJA (29.11.2023): Nowe ustawa o wakacjach kredytowych wprowadza zmienione kryterium dochodowe (zobacz szczegóły).

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Rusza bon paliwowy. Aż 400 zł do wydania na dowolne paliwo.
  Limity płatności gotówkowych w 2024 roku
  Kto jest zwolniony z wystawiania eFaktur?
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?