Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będzie zwolnienie z podatku Belki

 

02/11/2022

urzad-skarbowy-very-big

Już wkrótce większość Polaków zostanie zwolniona z podatku od zysków kapitałowych. Rząd zamierza wprowadzić kwotę wolną od podatku dla lokat i zysków z inwestycji kapitałowych.

 To już pewne. Ministerstwo Finansów w tym tygodniu oficjalnie poinformowało o zamiarze wprowadzenia kwoty wolnej od podatku dla dochodów z zysków kapitałowych. Zwolnione z podatku zostaną wszystkie dochody kapitałowe do kwoty 10 tys. zł rocznie.

Jednocześnie, wprowadzona zostanie wyższa stawka podatku dla dochodów podlegających opodatkowaniu. Nadwyżka dochodów ponad wspomniane 10 tys. zł podlegać będzie bowiem opodatkowaniu stawką 20%, zamiast obecnych 19%.

O zamiarze wprowadzenia zmian w zakresie podatku Belki poinformował wiceminister finansów, Artur Soboń:

"Chcemy zaproponować rozwiązanie neutralne budżetowo, w ramach którego niewielka grupa miałaby podatek o 1 procent wyższy, ale pozostali, np. mający depozyty w bankach, mieliby kwotę wolną."


Nie oznacza to jednak, że kwotą wolną objęte zostaną jedynie zyski z lokat bankowych. Kwota wolna w wysokości 10 tys. zł dotyczyć będzie bowiem wszystkich rodzajów dochodów kapitałowych, niezależnie od ich źródła. Podatku Belki nie zapłacą zatem także m.in. osiągający niewielkie zyski inwestorzy giełdowi.

Zgodnie z założeniami ministerstwa, podatek od zysków kapitałowych ma docelowo przyjąć charakter bardziej progresywny niż dotychczas. Planowane zmiany mają zatem ulżyć w zobowiązaniach podatkowych drobnym oszczędzającym i inwestorom, którym udaje się oszczędzać niewielkie kwoty.

Po wprowadzeniu zmian, większość osób posiadających oszczędności nie będzie zatem płacić podatku w ogóle, ponieważ posiadają oni niewielkie środki, które przynoszą roczne odsetki znacznie poniżej 10 tys. zł.

Według wyliczeń ministerstwa, zmiany będą korzystne dla ponad 90% Polaków. Po wprowadzeniu zmian, większość osób nie zapłaci bowiem podatku w ogóle (dochody kapitałowe poniżej 10 tys. zł) lub zapłaci podatek w niższej kwocie niż dotychczas (dochody kapitałowe w przedziale 10 000 - 200 000 zł).

Podatek według nowej stawki 20% płacony będzie dopiero od nadwyżki ponad 10 tys. zł dochodu. Oznacza to, że wyższe niż dotychczas obciążenia podatkowe dotkną jedynie tych inwestorów, którzy osiągają roczne dochody kapitałowe w kwotach powyżej 200 tys. zł.

 

Od kiedy kwota wolna?

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów, wprowadzenie kwoty wolnej i nowej stawki w podatku Belki wymagać będzie wydłużonego vacatio legis ze względu na konieczność dostosowania systemów IT, zarówno po stronie banków, jak i Krajowej Administracji Skarbowej.

Ministerstwo Finansów przewiduje, że zmiany mogą wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku. Niewykluczone jednak, że może to nastąpić już kilka miesięcy wcześniej. Ministerstwo Finansów uzależnia jednak tę datę od tempa przygotowań po stronie banków

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Darmowa księgowość dla małych firm
  Nowe deklaracje ZUS od Nowego Roku
  Składki ZUS w 2023 roku jeszcze wyższe niż zakładano
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?