Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Składki ZUS 2023: Podwyżka jeszcze większa niż zapowiadano

 

20/07/2022

zus-duzy

Zapowiadana podwyżka składek ZUS w wysokości 15% już wkrótce może okazać się tylko miłym wspomnieniem. W rzeczywistości, składki ZUS na 2023 rok mogą wzrosnąć o wiele więcej i wynieść nawet 1500 zł.

 Przypomnijmy, że wstępną wysokość składek ZUS na 2023 rok poznaliśmy już ponad miesiąc temu. Wtedy to bowiem rząd opublikował założenia do budżetu na rok 2023 (zobacz szczegóły).

Z opublikowanego przez rząd dokumentu wynikało wówczas, iż wartość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na rok 2023 wyniesie 6839 zł. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest to jedna z najbardziej istotnych informacji budżetowych. To właśnie bowiem od tego wskaźnika zależy wysokość składek ZUS na następny rok.

Zapowiadany przez rząd wzrost prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia do kwoty 6839 zł oznaczałby podwyżkę składek ZUS dla przedsiębiorców o 15,5%. Szczegółowo na temat nowych wartości składek ZUS na 2023 rok pisaliśmy tutaj.


Niestety, już wkrótce może okazać się, iż podwyżka ZUS na poziomie 15% była tylko miłym wspomnieniem. A wszystko za sprawą wciąż rosnącej inflacji (zobacz szczegóły). Wskaźnik inflacji nie tylko odzwierciedla bowiem rosnący poziom cen, ale również wywołuje silną presję na wzrost wynagrodzeń.

W założeniach do budżetu rząd przyjął, iż wzrost wynagrodzeń w roku 2022 wyniesie 10,2%, natomiast w roku 2023 wynagrodzenia wzrosną o kolejne 9,6%. Już dziś wiemy jednak, że założenia te okażą się nierealne, a nominalne wynagrodzenia wzrosną o wiele więcej.

Wskaźnik inflacji w ostatnim miesiącu osiągnął poziom aż 15,6%, a zgodnie z projekcjami NBP już na początku 2023 roku może osiągnąć wartość nawet 26% (zobacz szczegóły). Tak szybki wzrost cen powoduje wspomnianą wcześniej presję na wzrost wynagrodzeń. Płace rosnące w tempie zaledwie 10% rocznie mogą zatem okazać się nierealną mrzonką.

Zgodnie z opublikowanymi właśnie przez GUS danymi, przeciętne wynagrodzenie w ostatnim czasie rosło w tempie 14% i już w czerwcu 2022 roku osiągnęło poziom 6554 zł. Przeciętne wynagrodzenie już obecnie zatem jest niewiele niższe od tego poziomu, który rząd prognozował na koniec 2023 roku. Do prognozowanego poziomu 6839 zł wystarczy bowiem zaledwie... 4% wzrostu. A do grudnia 2023 roku pozostało jeszcze 18 miesięcy...

Wszystko wskazuje zatem, iż ostateczna wersja budżetu na 2023 rok będzie znacząco różnić się od pierwotnych założeń przedstawionych wcześniej przez rząd, a prognozowane przeciętne wynagrodzenie na 2023 rok wzrośnie znacznie powyżej 7000 zł.

Wcześniejsze założenia budżetowe zakładały podwyżkę składek ZUS na poziomie 15% i wzrost składek z poziomu 1211 zł do wartości prawie 1400 zł (bez składki zdrowotnej). Urealnienie założeń budżetowych spowoduje więc wzrost o wiele wyższy niż pierwotnie zakładano, a składki ZUS w przyszłym roku przekroczą zapewne psychologiczną barierę 1500 zł.

AKTUALIZACJA (01.09.2022): Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej. Składki ZUS wzrosną jeszcze bardziej, bo aż o 17,1%. (zobacz szczegóły).

Zobacz jak rosły składki ZUS w poszczególnych latach

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Przedsiębiorca kupi paliwo 10% taniej
  Odliczenie składki zdrowotnej
  Będą składki ZUS od każdej umowy
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?