Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowe deklaracje ZUS w 2023 roku

 

07/03/2023

(27/10/2022)

zus-duzy

ZUS wprowadza nowe wzory deklaracji. Zmianie ulegną najczęściej używane przez przedsiębiorców formularze. Nowym deklaracjom przybędą kolejne, dodatkowe strony, a przedsiębiorcy zobowiązani zostaną do przekazywania dodatkowych informacji finansowych.

 Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą przygotować się na zmianę obowiązujących formularzy ZUS.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało Rozporządzenia wprowadzające nowe wzory druków. Zmianie ulegną dwa najczęściej używane formularze, tj.:

Nowe formularze dostępne są tutaj.


Wprowadzenie nowych formularzy ma związek ze zmianami w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowelizacja ustawy zmieniła bowiem zakres wykazywanych w deklaracjach obowiązkowych danych dotyczących rocznego rozliczenia składki zdrowotnej.

Zarówno deklaracja ZUS DRA, jak i deklaracja ZUS RCA poszerzona zostanie o dodatkowe pola służące do wykazywania danych do wyliczenia rocznej składki zdrowotnej odrębnie dla każdej z form opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).

Ponadto, przedsiębiorcy rozliczający podatek według skali podatkowej, będą musieli dodatkowo wykazywać w deklaracjach ZUS kwotę podatku dochodowego należnego za rok, za który dokonywane będzie roczne rozliczenie składki zdrowotnej.

W obu deklaracjach dodane zostanie również pole dotyczące informacji o zmianie formy opodatkowania.

To już kolejne z rzędu rozszerzenie zakresu informacji przekazywanych w ramach deklaracji ZUS. Tym razem, efektem będzie zwiększenie objętości deklaracji ZUS DRA o kolejną stronę, tj. z dotychczasowych 3 stron do aż 4 stron w 2023 roku.

Zgodnie z Rozporządzeniem, nowe formularze zaczną obowiązywać od 1 maja 2023 roku. Nowe wzory formularzy dostępne są na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać dopłatę do paliwa w 2023 roku?
  Będą składki ZUS od każdej umowy
  Składka zdrowotna. Wrzucać w koszty czy odliczać?
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?