Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowa ulga dla firm: Jednorazowa amortyzacja do 100 tys. zł

 

11/01/2017

urzad-skarbowy-very-big

Ministerstwo Rozwoju zwiększa limit jednorazowej amortyzacji z obecnych 3,5 tys. zł do wysokości aż 100 tys. zł rocznie. Oszczędności dla pojedynczej firmy mogą sięgnąć nawet 18 tys. zł.

 W obecnym stanie prawnym jednorazowa amortyzacja środków trwałych jest możliwa w przypadku, gdy wartość początkowa środka trwałego nie przekracza kwoty 3,5 tys. zł. Środki trwałe o większej wartości początkowej, co do zasady nie mogą być amortyzowane jednorazowo, lecz podlegają amortyzacji rozłożonej na kilka lat. Wskutek tego, wydatek poniesiony na zakup droższych maszyn lub urządzeń jeszcze przez długi czas od zakupu nie znajduje odzwierciedlenia w kosztach uzyskania przychodów.

Sytuacja w tym zakresie ma się zmienić jeszcze w tym roku. Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało bowiem zmiany które doprowadzą do zwiększenia limitu jednorazowej amortyzacji aż do 100 tys. zł rocznie. Nowy limit ma mieć zastosowanie do wszystkich środków trwałych nabytych od dnia 1 stycznia 2017 roku.

Zgodnie z projektem ustawy, każda firma (w tym jednoosobowa działalność gospodarcza) w ciągu każdego roku będzie mogła dokonać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych o wartości nawet 100 tys. zł. Tak wysoki jednorazowy odpis amortyzacyjny będzie jednak możliwy tylko wtedy gdy łączna wartość środków trwałych zakupionych w danym roku wyniesie co najmniej 10 tys. zł.

Odpowiednie zmiany w przepisach zostaną wprowadzone zarówno w ustawie o PIT, jak i w ustawie o CIT. Skorzystanie z wyższego limitu jednorazowej amortyzacji nie będzie wiązało się z koniecznością spełnienia żadnych dodatkowych wymogów. Zmiany mają dotyczyć wszystkich firm, niezależnie od wielkości i osiąganych dochodów.

Do tej pory szybsza amortyzacja środka trwałego o większej wartości możliwa była jedynie na podstawie przepisów o pomocy de minimis. Możliwość skorzystania z tej procedury skierowana była jednak do ograniczonego kręgu podmiotów. Ponadto, uzyskanie zaświadczenia o skorzystaniu z pomocy de minimis wiązało się z koniecznością przedkładania wielu dokumentów w Urzędzie Skarbowym. Wykorzystanie jednorazowej amortyzacji w ramach pomocy de minimis skutkowało również zmniejszeniem późniejszych możliwości firmy w zakresie uzyskania niektórych środków unijnych.

Nowe rozwiązanie, w przeciwieństwie do procedury de minimis, ma być powszechne, tzn. ma mieć zastosowanie do każdej firmy i ma być stosowane z mocy ustawy, bez konieczności spełniania dodatkowych formalności.

Oba rozwiązania posiadają jednak element wspólny. W obu przypadkach jednorazowa amortyzacja nie może być bowiem stosowana w odniesieniu do nieruchomości oraz środków transportu. W praktyce nowa ulga inwestycyjna znajdzie więc zastosowanie głównie przy zakupie maszyn i urządzeń.

Według szacunków ministerstwa, z nowej ulgi skorzysta w ciągu roku ok. 150 tys. firm. Wykorzystanie limitu jednorazowej amortyzacji pozwoli zaoszczędzić pojedynczej firmie nawet 18 tys. zł rocznie.

Projekt ustawy przewiduje, iż nowe przepisy, niezależnie od chwili wejścia w życie, będą miały zastosowanie do środków trwałych nabytych od dnia 1 stycznia 2017 roku. Projekt ustawy dostępny jest tutaj. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Będzie wyższy limit zwolnienia z VAT
  Zmiany w PKPiR w 2017 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?