Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Ogrzewanie prywatnego mieszkania w kosztach firmy

 

17/10/2023

(20/10/2022)

5-zl-2-quart-big

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w domu lub mieszkaniu może zaliczyć wydatki na ogrzewanie do kosztów uzyskania przychodu.

 



Drobni przedsiębiorcy bardzo często prowadzą działalność gospodarczą w prywatnym mieszkaniu lub domu, wykorzystując na cele działalności gospodarczej jedynie część jego powierzchni. W takim przypadku przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu nie tylko koszty bezpośrednio związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (zakup towarów, telefony, paliwo), ale również koszty pośrednie, związane z utrzymaniem i eksploatacją mieszkania lub domu.

Wydatki takie stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do powierzchni mieszkania wykorzystywanej w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Przykładowo, jeżeli do celów działalności gospodarczej wykorzystujemy 20% powierzchni mieszkania, to do kosztów uzyskania przychodów mamy prawo zaliczyć 20% wydatków ponoszonych na jego utrzymanie.


 

Co można zaliczyć w koszty?

Przede wszystkim do kosztów prowadzonej działalności możemy zaliczyć proporcjonalną część kosztów eksploatacyjnych, czyli czynsz, opłaty za prąd, gaz, wodę, itp.

Do tej kategorii kosztów zaliczają się również wszelkie wydatki poniesione na ogrzewanie mieszkania bądź domu. Wydatki takie są bowiem jednocześnie wydatkami poniesionymi na ogrzanie tej części lokalu, która wykorzystywana jest na cele działalności gospodarczej.

 

Co i w jaki sposób ująć w kosztach?

Pod względem księgowym, ułatwione zadanie mają przedsiębiorcy, którzy działalność gospodarczą prowadzą w prywatnym mieszkaniu. W tym przypadku bowiem wystarczy ująć w kosztach proporcjonalną część naliczeń za ogrzewanie widniejących na dokumencie wystawionym przez wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową.

Ujęcie ogrzewania w kosztach firmy jest jednak możliwe również i w przypadku domu lub innego prywatnego lokalu, w którym przedsiębiorca zapewnia sobie ogrzewanie we własnym zakresie. W takim przypadku potrzebować będziemy jednak dowodów zakupu, najlepiej wystawionych na nazwisko przedsiębiorcy.

Do kosztów firmy zaliczymy więc przede wszystkim proporcjonalną część kwoty faktury za opał. Niezależnie zatem, czy wykorzystujemy w tym celu węgiel, pellet, gaz czy energię elektryczną, koszt każdego z tych nośników energii może zostać zaliczony we właściwej proporcji do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej w domu działalności gospodarczej.

Opał to jednak nie wszystko. Kosztem mogą być bowiem również wszelkie inne wydatki poniesione przez przedsiębiorcę na zapewnienie i utrzymanie ogrzewania w lokalu. Do kosztów takich można zaliczyć m.in. niezbędne usługi serwisowe dotyczące kotła czy innego źródła ogrzewania, czy też wydatki związane z utrzymaniem całej instalacji C.O.

Istotne jest jednak właściwe udokumentowanie poniesionych na ten cel wydatków.

 

Czy trzeba wyodrębniać osobne pomieszczenie dla firmy?

Kwestią sporną, która przez wiele lat budziła wiele kontrowersji, była rzekoma konieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia w mieszkaniu lub domu na cele działalności gospodarczej. Niektóre organy skarbowe stały bowiem na stanowisku, iż takie właśnie wydzielenie jest warunkiem koniecznym do zaliczenia wydatków eksploatacyjnych (w tym wydatków na ogrzewanie) do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorcy.

Ostatecznie, kwestię tę rozwiązało jednak Ministerstwo Finansów, stwierdzając jednoznacznie, iż przepisy nie uzależniają możliwości zaliczenia wydatków domowych do kosztów firmy od wyodrębnienia pomieszczenia, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza (zobacz szczegóły).

Stanowisko to zostało dodatkowo potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, który w wydanej interpretacji podatkowej uznał, iż ustawa nie warunkuje możliwości zaliczenia prywatnych wydatków do kosztów firmy od wyodrębnienia osobnego pomieszczenia na cele działalności. Z treścią tej interpretacji można zapoznać się tutaj.

Wydzielenie osobnego pomieszczenia na biuro w domu lub mieszkaniu nie jest zatem warunkiem koniecznym do zaliczenia ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Przedsiębiorca powinien jedynie określić, w jakiej części dom lub mieszkanie służy prowadzonej przez niego działalności gospodarczej i w takiej właśnie części może zaliczać poniesione wydatki do kosztów firmy. Kwestię tę szczegółowo omawialiśmy w tym artykule.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Ruszyły dopłaty do paliwa. Aż 1400 zł dofinansowania.
  Więcej firm skorzysta z preferecji w VAT
  Kto jest zwolniony z wystawiania e-Faktur?
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?