Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Od Nowego Roku deklaracje VAT tylko przez Internet

 

08/11/2016

urzad-skarbowy-very-big

Od Nowego Roku znikną niektóre deklaracje podatkowe. W przypadku innych, zmienią się terminy ich składania. Jednocześnie firmy zostaną zobowiązane do składania wszystkich deklaracji w formie elektronicznej. Jedynie część przedsiębiorców może liczyć na roczny okres przejściowy.

 Obszerna nowelizacja Ustawy o VAT, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku, przewiduje m.in. zmiany w zakresie sposobu składania deklaracji podatkowych. Zgodnie z art. 99 znowelizowanej Ustawy:

"Deklaracje, o których mowa w ust. 1-6, 8-9, składa się wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej."

Oznacza to, że od 1 stycznia 2017 roku osoby prowadzące działalność gospodarczą będą musiały zrezygnować z rozliczeń papierowych i zobowiązane zostaną do składania deklaracji wyłącznie przez Internet. Obowiązek ten dotyczy zarówno deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D, jak i informacji podsumowujących VAT-UE.

Co istotne, wysyłka deklaracji w formie elektronicznej nie będzie wymagała użycia elektronicznego podpisu certyfikowanego. Do wysyłki wystarczy bowiem podpisanie deklaracji swoimi danymi (NIP, nazwisko, data urodzenia oraz kwota przychodu z poprzedniej deklaracji rocznej).

Nowe przepisy przewidują jednak roczny okres przejściowy dla określonej grupy przedsiębiorców. Obowiązek elektronicznych rozliczeń z fiskusem został przesunięty na 1 stycznia 2018 roku w przypadku przedsiębiorców którzy:

  • nie dokonują transakcji wewnątrzwspólnotowych (i w związku z tym nie są zobowiązani do składania deklaracji VAT-UE),
  • nie są dostawcami towarów i nie świadczą usług, dla których podatnikiem jest nabywca,
  • nie są nabywcą towarów lub usług, dla których podatnikiem jest nabywca,
  • nie są zobowiązani do składania deklaracji PIT w formie elektronicznej.

Przedsiębiorcy, którzy mogą liczyć na wspomniany okres przejściowy, to wszystkie te osoby, których działalność sprowadza się jedynie do prostych transakcji krajowych. Jeżeli jednak jakikolwiek z wymienionych warunków nie zostanie spełniony, przedsiębiorca zobowiązany będzie do przejścia na rozliczenia elektroniczne już od 1 stycznia 2017 roku.

 

Terminy składania deklaracji

Terminy składania deklaracji nie zmieniają się w przypadku deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Będą one składane, tak jak dotychczas, do 25 dnia kolejnego miesiąca.

Zmiany zajdą natomiast w przypadku informacji podsumowujących VAT-UE. Do tej pory informacje papierowe składane były do 15 dnia kolejnego miesiąca, natomiast informacje elektroniczne - do 25 dnia miesiąca. W związku z likwidacją papierowych druków VAT-UE od stycznia 2017 r., wszystkie informacje VAT-UE składane będą w terminie do 25 dnia kolejnego miesiąca.

 

Ograniczenie rozliczeń kwartalnych

Od Nowego Roku z rozliczeń kwartalnych w podatku VAT nie będą mogły korzystać firmy nowe. Nowo rejestrowana działalność, przez pierwszych 12 miesięcy, będzie mogła korzystać jedynie z rozliczeń miesięcznych (VAT-7). Dopiero po upływie roku od zarejestrowania firmy jako podatnika VAT, przedsiębiorca będzie mógł przejść na rozliczenia kwartalne (VAT-7K). Zgodnie z wyjaśnieniami ministerstwa finansow, ograniczenie to ma pozwolić fiskusowi na skuteczniejszą walkę z oszustami podatkowymi.

Ograniczenia w tym zakresie dotkną również podatników VAT-UE. Od Nowego Roku całkowicie zlikwidowane zostaną bowiem informacje kwartalne. Wszyscy przedsiębiorcy dokonujący transakcji wewnątrzunijnych zobowiązani zostaną zatem do składania informacji miesięcznych.

Zobacz również:  Jak uniknąć wyższych składek ZUS?
  Będzie wyższy limit zwolnienia z VAT
  Małe firmy zapłacą VAT... ryczałtem
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?