Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będą niższe składki ZUS dla małych firm

 

04/04/2017

zus-duzy

Od stycznia małe firmy zapłacą dużo niższe składki ZUS. Nowe preferencje obejmą jednak tylko tych przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają 5 tys. zł miesięcznie.

 Długo wyczekiwane zmiany dla małych firm zostaną oficjalnie ogłoszone prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu. Jednak już dziś możemy napisać o głównych założeniach reformy, które przedostały się do mediów za sprawą osób pracujących nad nowymi przepisami. Jakie składki ZUS zapłacą zatem mali przedsiębiorcy?

Zmiany, które mają zostać ogłoszone przez Ministerstwo Rozwoju jeszcze w tym tygodniu, są efektem prac m.in. tzw. Komisji Abramowicza. Głównym celem Komisji było stworzenie nowych przepisów, które odciążyłyby najmniejszych przedsiębiorców od płacenia na rzecz ZUS wysokiej, ryczałtowej daniny, wynoszącej obecnie niemal 1200 zł (o szczegółach pisaliśmy tutaj.)

W pierwotnych założeniach, firmy o przychodach nie wyższych niż 5 tys. zł miesięcznie, miały w ogóle przestać płacić składki ZUS oraz dotychczasowy podatek dochodowy. W zamian za to obciążone miały zostać nową daniną w wysokości 22,5% od osiąganych przychodów. Propozycja ta uległa jednak dalszym modyfikacjom i wszystko wskazuje na to, że stawka nowej daniny zostanie podzielona na kilka progów i uzależniona będzie od wysokości przychodów.

Inna stawka obowiązywać będzie zatem dla przychodów w wysokości 2 tys. zł, a inna dla firmy z przychodami 3 tys. zł. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, w tym pierwszym przypadku nowa danina wyniosłaby ok. 400-500 zł, a w tym drugim przedsiębiorca zapłaciłby ok. 650-750 zł. Dla najmniejszych firm, płacących obecnie 1200 zł na rzecz ZUS, stanowiłoby to zatem istotną obniżkę. Według wstępnych szacunków, na zmianach skorzystałoby ok. 300 tysięcy firm, a kolejnych 150 tysięcy przedsiębiorców mogłoby wyjść z szarej strefy.

Ile dokładnie wyniosą nowe stawki w poszczególnych przedziałach przychodów, dowiemy się jednak dopiero po oficjalnym ogłoszeniu zmian, które ma nastąpić już w najbliższych dniach.

Co warto podkreślić, w spekulacjach dotyczących sposobu liczenia nowych składek, cały czas jest mowa o uzależnieniu ich od przychodów, nie zaś od dochodów. Taka zasada może wydać się dziwna, szczególnie dla przedsiębiorców z branży handlowej. Z punktu widzenia ustawodawcy taki system wydaje się jednak prostszy i nie doprowadza do sytuacji, w której małe firmy masowo zaczęłyby manipulować kosztami, w celu zaniżania dochodów.

Zmiany w oskładkowaniu małych przedsiębiorców mają wejść w życie już od stycznia 2018 roku. W tym samym czasie zaczną obowiązywać również inne, istotne dla przedsiębiorców przepisy dotyczące działalności nierejestrowanej oraz zwolnienia ze składek ZUS w pierwszych miesiącach działalności.

Pierwsza z tych zmian polega na tym, iż drobna działalność gospodarcza nie będzie musiała być nigdzie rejestrowana. Nowe przepisy zakładają zatem nie tylko całkowite zwolnienie ze składek ZUS dla drobnej przedsiębiorczości, ale także zwolnienie ze zgłoszenia do CEIDG. Działalności gospodarczej nie będą musiały rejestrować osoby, których miesięczne przychody nie przekraczają kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia. Na dzień dzisiejszy progiem zwalniającym z rejestracji jest więc kwota 1000 zł.

Kolejna zmiana, która ma wejść w życie w przyszłym roku, polega na czasowym zwolnieniu ze składek ZUS wszystkich nowych firm. Tzw. ulga na start zakłada, że każda, nowo zarejestrowana firma będzie zwolniona z opłacania składek ZUS w okresie pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności. Co istotne, nowa ulga nie wyklucza skorzystania z dotychczasowych preferencji w postaci obniżonych składek ZUS w pierwszych 2 latach funkcjonowania firmy. Każdy nowy przedsiębiorca będzie mógł zatem skorzystać najpierw z półrocznego zwolnienia, a następnie z 2-letniej ulgi (o szczegółach pisaliśmy tutaj).

AKTUALIZACJA (12.12.2017): Termin wdrożenia opisywanych zmian został przesunięty na 2019 rok (zobacz szczegóły).  

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Składki ZUS są dwukrotnie zawyżone
  Ważne zmiany w składkach ZUS w 2017 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?