Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będą niższe świadczenia dla przedsiębiorców

 

19/05/2015

zus-duzy

Sejm opowiedział się za zmianą sposobu liczenia świadczeń wypłacanych przedsiębiorcom. Osoby prowadzące działalność gospodarczą stracą możliwość podwyższenia zasiłku chorobowego i macierzyńskiego... jeśli ustawę podpisze Prezydent.

 Na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Jeżeli ustawa zostanie przegłosowana w Senacie a następnie podpisana przez Prezydenta, przedsiębiorcy definitywnie stracą możliwość uzyskania wyższych świadczeń chorobowych i macierzyńskich.

Przypomnijmy, że w obecnym stanie prawnym, każda osoba prowadząca działalność gospodarczą ma możliwość uzyskania wysokiego zasiłku chorobowego w kwocie ponad 5300 zł. To samo dotyczy zasiłków macierzyńskich dla kobiet prowadzących firmy. Wystarczy, że w jednym miesiącu przedsiębiorca opłaci składki ZUS w wysokości wyższej niż zazwyczaj (o szczegółach pisaliśmy tutaj).

Mechanizm podwyższania świadczeń funkcjonował już od kilkunastu lat, jednak szczególnie zyskał na popularności dopiero w ostatnich kilku latach. Przypomnijmy, iż mechanizm ten opiera się na specyficznie sformułowanych przepisach, zgodnie z którymi wysokość zasiłku chorobowego i macierzyńskiego obliczana jest na podstawie średniej podstawy wymiaru składek płaconych przez przedsiębiorcę. Zasadniczo, średnią tę wylicza się z 12 miesięcy. Przepisy dopuszczają jednak sytuacje, w których średnia ta może zostać wyliczona jedynie z... jednego miesiąca. (Zobacz szczegóły)

W praktyce więc, przedsiębiorca może opłacić składki ZUS w maksymalnej wysokości za jeden tylko miesiąc, aby natychmiast uzyskać prawo do wysokiego świadczenia w wysokości nawet 5300 zł. W przypadku kobiet, które przechodzą na urlop macierzyński, świadczenie w takiej wysokości wypłacane jest przez 12 miesięcy. W rezultacie, kobieta ma możliwość uzyskania świadczenia w łącznej wysokości ponad 60 tys. zł. A to wszystko w wyniku jednokrotnego opłacenia składki w wysokości ok. 3,5 tys. zł.

Przypomnijmy, iż Sejm już kilkukrotnie podchodził do zmiany tych przepisów, tak aby uniemożliwić przedsiębiorcom pobieranie wyższych świadczeń po opłaceniu jednej tylko składki. Kolejne podejścia do zmiany ustawy trwały przez... 3 lata. Prace nad zmianą ustawy utykały jednak zawsze w martwym punkcie. Tak było również ostatnim razem, gdy w październiku zeszłego roku pisaliśmy o wznowieniu prac nad ustawą (szczegóły tutaj). Wtedy wydawało się, że ustawa może wejść w życie już od kwietnia 2015 roku. Jednak prace nad ustawą znowu ucichły i projekt przeleżał w Sejmie kolejne pół roku.

Czy to oznacza, że zmiany wejdą w życie już teraz? Tego wciąż nie wiadomo. Ustawa bowiem musi zostać jeszcze przegłosowana przez Senat i ostatecznie podpisana przez Prezydenta. Jednak na dzień dzisiejszy nie wiemy nawet kto za miesiąc zasiądzie w Pałacu Prezydenckim, więc teoretycznie jeszcze wszystko może się wydarzyć.

Niezależnie jednak od tego, już dziś możemy powiedzieć, że nowe przepisy nie zaczną obowiązywać wcześniej niż za 4 miesiące. Ustawa określa bowiem, że nowe przepisy odnoszące się do zmian w zasiłkach, wchodzą w życie dopiero "pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia". Jeśli więc nawet ustawa zostałaby ogłoszona już w czerwcu, to niekorzystne dla przedsiębiorców zmiany w zasiłkach zaczęłyby obowiązywać najwcześniej od... 1 października 2015 r. Do tego czasu przedsiębiorcy nadal mogą korzystać z możliwości podwyższania świadczeń.

O dalszym przebiegu prac nad ustawą będziemy na bieżąco informować na naszych stronach.  

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Kiedy ZUS może obniżyć zasiłek o 25% ?
  Zasiłek opiekuńczy a działalność gospodarcza
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?