Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Będzie pełne zwolnienie ze składek ZUS. Jest jeden warunek.

 

22/03/2020

zus-duzy

Nie tylko odroczenie ale pełne zwolnienie ze składek ZUS otrzymają małe firmy z powodu epidemii koronawirusa. Dodatkowo, przedsiębiorcy otrzymają zasiłek przestojowy oraz dofinansowanie do kosztów działalności. Ale nie wszyscy. Jakie warunki będzie trzeba spełnić? Znamy już szczegóły nowej wersji pakietu antykryzysowego.

 Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu władze ZUS zapowiedziały zawieszenie składek ZUS na okres 3 miesięcy. Zawieszenie to miało jednak polegać jedynie na odroczeniu płatności składek za miesiące luty-kwiecień. W wyniku tego zabiegu, składki ZUS za ten okres ostatecznie musiałyby i tak zostać uiszczone w okresie późniejszym.

W obliczu postępującego kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią koronawirusa, samo odroczenie składek ZUS zostało przyjęte przez środowiska przedsiębiorców z nieukrywaną dezaprobatą i uznane zostało za rozwiązanie zdecydowanie niewystarczające.


W odpowiedzi na postulaty przedsiębiorców żądających bardziej zdecydowanych kroków, Prezydent Andrzej Duda już w piątek zapowiedział poprawki do pakietu antykryzysowego. Zgodnie z zapowiedzią Prezydenta, małe firmy ostatecznie mają zostać całkowicie zwolnione ze składek ZUS za okres najbliższych trzech miesięcy:

"Po długiej dyskusji i obliczeniach ustaliliśmy, że zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy, jeżeli ich przychody spadły o więcej niż 50% w stosunku do lutego 2020 roku."

Prezydencki przekaz okazał się jednak mało precyzyjny i został szybko uszczegółowiony przez Bartosza Marczuka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na twitterze Bartosza Marczuka pojawiła się bowiem następująca informacja:

"Uporządkujmy najnowsze ustalenia dotyczące pomocy firmom:

- samozatrudnieni bez pracowników (ze spadkiem obrotów) otrzymają 2 tys. zł wsparcia netto + nie zapłacą przez 3 miesiące składek ZUS,

- mikrofirmy zatrudniające od 1 do 9 pracowników (nawet bez spadku obrotów) w ogóle nie zapłacą składek ZUS przez 3 miesiące."

Na podstawie tej informacji wiemy zatem, że zwolnienie ze składek ZUS będzie dotyczyć wszystkich małych przedsiębiorców, którzy zatrudniają choć jednego pracownika. W tym przypadku nie będą analizowane przychody firmy.

Z kolei osoby samozatrudnione (nie zatrudniające żadnych pracowników) otrzymają prawo do zwolnienia tylko wtedy, gdy udowodnią spadek przychodów. Osoby takie otrzymają również jednorazowy zasiłek w wysokości 2 tys. zł.

Kolejne szczegóły pakietu pomocowego ujawnione zostały dziś przez Polską Agencję Prasową, która opublikowała założenia do najnowszego projektu pakietu antykryzysowego. Zgodnie z informacjami podanymi przez PAP Biznes, nowy projekt tarczy antykryzysowej zakłada, że osoby prowadzące działalność gospodarczą (i niezatrudniające pracowników) otrzymają świadczenie z tytułu przestoju ekonomicznego w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia (czyli 2080 zł). Świadczenie to będzie nieopodatkowane i przysługiwać będzie każdemu przedsiębiorcy, który wykaże 15% spadek przychodów w stosunku do miesiąca poprzedniego (ale pod warunkiem, że przychód w poprzednim miesiącu był niższy od 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia).

Co więcej, przedsiębiorca niezatrudniający pracowników będzie mógł liczyć na dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności. Wysokość tego dofinansowania zależeć będzie od spadku obrotów:

  • spadek obrotów > 30% - dofinansowanie w kwocie 50% min. wynagrodzenia,
  • spadek obrotów > 50% - dofinansowanie w kwocie 70% min. wynagrodzenia,
  • spadek obrotów > 80% - dofinansowanie w kwocie 90% min. wynagrodzenia.

Nowy projekt pakietu antykryzysowego wciąż rodzi jednak wiele pytań, głównie o to, dlaczego dla celów kalkulacji spadku przychodów, punktem odniesienia miałby być akurat poziom przychodów z lutego. W jaki sposób liczony byłby spadek przychodów przedsiębiorcy w sytuacji, gdy w lutym firma odnotowała stratę? Dlaczego punktem odniesienia jest jeden konkretny miesiąc zamiast średnia przychodów z dłuższego okresu?

Odpowiedzi na te pytania uzyskamy zapewne dopiero po opublikowaniu przez rząd gotowego projektu ustawy, co zapewne nastąpi jeszcze w tym tygodniu. 

AKTUALIZACJA (25.03.2020): Zgodnie z nową wersją przepisów, przedsiębiorcy nie będą musieli udowadniać spadku przychodów. Zwolnienie ze składek ZUS otrzymają wszystkie firmy. (zobacz szczegóły).

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać zwolnienie ze składek ZUS?
  Koronawirus: ZUS wypłaci zasiłki rodzicom
  Jak przejść na "Mały ZUS Plus" czyli składki ZUS od dochodu?
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?