Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Rząd rozszerza zwolnienie ze składek ZUS

 

05/04/2020

zus-duzy

Rząd przygotował kolejną wersję tarczy antykryzysowej. Nowe przepisy mają rozszerzyć zwolnienie ze składek ZUS na kolejną grupę przedsiębiorców.

 Przypomnijmy, że 1 kwietnia weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej.

Zgodnie z nową ustawą, przedsiębiorcy mogą m. in. wnioskować o wypłatę zasiłku postojowego w wysokości 2 tys. zł. O szczegółach świadczenia postojowego pisaliśmy tutaj.

Oprócz zasiłku, osoby prowadzące działalność gospodarczą uzyskały też prawo do zwolnienia z opłacania składek ZUS. Obecne przepisy ograniczają jednak możliwość zwolnienia jedynie do tych firm, które zatrudniają nie więcej niż 9 pracowników. Szczegółowo na temat zwolnienia pisaliśmy tutaj.


Przepisy w tym kształcie będą jednak obowiązywały jedynie przez kilka dni. Jak donosi RP, rząd przygotował już bowiem nowelizację tarczy antykryzysowej, która wprowadza kolejne zmiany do aż 59 różnych ustaw.

Zgodnie z nową wersją tarczy antykryzysowej, zmianie ulegną m.in. zasady przyznawania zwolnienia ze składek ZUS. Nowelizacja rozszerza bowiem krąg przedsiębiorców uprawnionych do ulgi składkowej. Obowiązujący obecnie limit zatrudnienia, tj. 9 pracowników zostanie powiększony aż do 49 osób.

Oznacza to, że ze zwolnienia ze składek ZUS będą mogły skorzystać firmy, które zgłaszają do ubezpieczenia do 49 osób włącznie. Co istotne, samo zwolnienie będzie jednak wciąż dotyczyć składek opłacanych za maksymalnie 9 osób. Co się zatem zmieni?

Firma zatrudniająca 20 osób, do tej pory nie mogła w ogóle skorzystać ze zwolnienia z ZUS. Po wejściu w życie nowych przepisów, zwolnienie będzie jej już przysługiwać, ale obejmie jedynie składki właściciela oraz składki należne za 9 pracowników. Pozostałych 11 ubezpieczonych nie będzie podlegać zwolnieniu.

O tym, jakie jeszcze zmiany zostaną wprowadzone do tarczy antykryzysowej, dowiemy się zapewne w ciągu najbliższych kilkunastu godzin, po opublikowaniu projektu ustawy. O wszelkich nowych informacjach w tym zakresie będziemy na bieżąco informować na naszych stronach.

AKTUALIZACJA (20.04.2020): Uchwalone ostatecznie przepisy wprowadziły inną zasadę zwolnienia ze składek ZUS, niż ta pierwotnie proponowana. (zobacz szczegóły).

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Banki zawieszają spłaty rat kredytów
  Koronawirus: Sejm uchwalił zasiłek postojowy dla przedsiębiorców
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?