Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Odliczenie składki zdrowotnej w 2024 roku. Będzie wyższy limit.

 

03/01/2024

zus-duzy

W 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od dochodu wyższą kwotę składek zdrowotnych. Nowe przepisy podwyższają limit odliczenia o 14%.

 Przypomnijmy, że od 2022 roku obowiązują nowe zasady naliczania składki zdrowotnej. Nowe przepisy, uchwalone w ramach tzw. Polskiego Ładu, zmieniły również zasady odliczania składek zdrowotnych.

Zmiany w przepisach zniosły możliwość powszechnego odliczania składek zdrowotnych od podatku. Zamiast tego wprowadzono możliwość innego rodzaju odliczeń. Odliczenia te przysługują jednak w różnym zakresie dla różnych firm i zależą od formy opodatkowania wybranej przez przedsiębiorcę (zobacz szczegóły).

Przypomnijmy, że według nowych przepisów odliczenie składek zdrowotnych odbywa się na następujących zasadach:


  • Osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mają prawo odliczenia od przychodu kwoty odpowiadającej 50% zapłaconych składek zdrowotnych (zobacz szczegóły),
  • Osoby rozliczające się na podstawie karty podatkowej odliczają od podatku kwotę stanowiącą 19% zapłaconych składek zdrowotnych (zobacz szczegóły),
  • Osobom, które wybrały rozliczenia na zasadach ogólnych (skala podatkowa), odliczenie składek zdrowotnych nie przysługuje w ogóle (zobacz szczegóły),
  • Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym mają prawo odliczenia od dochodu kwoty zapłaconych składek zdrowotnych do wysokości określonego w przepisach limitu.

 

Limit odliczenia będzie wyższy w 2024 roku

Przepisy uchwalone w ramach poprawek do Polskiego Ładu (tzw. Polski Ład 2.0) umożliwiły przedsiębiorcom na podatku liniowym odliczanie składek zdrowotnych w ograniczonym zakresie, tj. do wysokości określonego limitu.

Limit ten został określony w ustawie w sposób kwotowy na poziomie 8700 zł. Oznaczało to, że w 2022 roku odliczeniu od dochodu podlegała maksymalnie kwota 8700 zł, a zapłacone składki zdrowotne powyżej tego limitu nie były odliczalne ani od dochodu, ani od podatku.

Już w 2023 roku maksymalna kwota odliczenia uległa jednak zmianie. Minister Finansów wydał bowiem obwieszczenie, na podstawie którego limit odliczenia dla liniowców wzrósł o 17% i zwiększony został do kwoty 10200 zł.

Limit odliczenia składek zdrowotnych wzrośnie również w roku 2024. W dniu 19 grudnia 2023 r. Minister Finansów wydał bowiem nowe obwieszczenie, na podstawie którego limit odliczenia dla liniowców zwiększony został do kwoty 11600 zł. Pełna treść obwieszczenia dostępna jest tutaj.

Zwiększenie limitu na rok 2024 będzie zatem mniejsze niż w roku poprzednim i wyniesie tylko 14%. Maksymalna korzyść podatkowa wynikająca z możliwości odliczenia składki zdrowotnej u liniowców wzrośnie tym samym z 1938 zł w roku ubiegłym do kwoty 2204 zł w roku 2024.

Zmiany limitu odliczenia składek zdrowotnych w poszczególnych latach prezentujemy na tej stronie.

Limit odliczenia składek zdrowotnych w wysokości 11600 zł obowiązywać będzie na cały 2024 rok. W ciągu najbliższego roku nie wejdą zatem w życie zapowiadane w kampanii wyborczej zmiany, zgodnie z którymi przywrócona miała zostać pełna odliczalność składek zdrowotnych od podatku. Więcej na  temat zapowiadanych zmian pisaliśmy w tym artykule.

Przypomnijmy również, że w obecnym stanie prawnym przedsiębiorca na podatku liniowym ma możliwość wyboru spośród dwóch metod odliczenia. Kwotę zapłaconych składek zdrowotnych może bowiem odliczyć od dochodu lub zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Wybór metody nie jest jednak obojętny podatkowo. Znacznie większe korzyści przedsiębiorca może bowiem uzyskać dzięki zastosowaniu drugiej metody. Szczegółowo na temat wyboru metody odliczenia składki zdrowotnej piszemy w tym artykule.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Dofinansowanie do zakupu paliwa w 2024 roku
  Wyższe składki ZUS w 2024 roku
  Składka zdrowotna w 2024 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?