Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Oszuści wysyłają fałszywe numery rachunków ZUS

 

07/11/2017

zus-duzy

ZUS rozsyła już nowe numery rachunków do wpłat składek. Sytuację tę wykorzystali oszuści, którzy podszywając się pod ZUS, wysyłają listy z fałszywymi numerami kont. Jak rozpoznać prawdziwy rachunek ZUS?

 Przypomnijmy, że już od Nowego Roku zmianie ulegną zasady opłacania składek ZUS przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Od stycznia zlikwidowany zostanie bowiem system, w którym składki ZUS opłacane były trzema oddzielnymi przelewami (oddzielnie ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy). Zamiast nich wykonamy tylko jeden zbiorczy przelew. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

W związku z wprowadzeniem jednego przelewu, od stycznia zmianie ulegają również numery rachunków służących do wpłat składek. Od Nowego Roku stare numery rachunków zostaną zlikwidowane, a przedsiębiorcy otrzymają nowe numery kont bankowych. Nowe konta składkowe będą indywidualne, co oznacza, że każdy przedsiębiorca otrzyma od ZUS swój własny - przypisany tylko do jego firmy - rachunek.

Tak jak informowaliśmy, ZUS już miesiąc temu rozpoczął wysyłkę korespondencji zawierającej nowe numery rachunków do wpłat. Do końca roku, każdy przedsiębiorca powinien więc otrzymać listem poleconym informację z numerem swojego indywidualnego konta w ZUS. O nowych rachunkach pisaliśmy szczegółowo tutaj.


Niestety, nową sytuację związaną z masową wysyłką korespondencji postanowili wykorzystać również oszuści. Z różnych stron Polski docierają bowiem sygnały, iż niektórzy przedsiębiorcy otrzymują fałszywą korespondencję, do złudzenia przypominającą oficjalne pisma ZUS. W rzeczywistości jednak, nadawcami listów są inne podmioty, podszywające się pod ZUS w celu wyłudzenia składek.

Fałszywa korespondencja zawiera odpowiednio spreparowany numer rachunku, który w rzeczywistości nie jest rachunkiem składkowym. Przelanie składek na taki rachunek oznaczałoby zatem utratę środków na rzecz naciągaczy.

 

Jak rozpoznać prawdziwy rachunek?

Pierwsza istotna informacja, o jakiej należy pamiętać, jest taka, że ZUS wysyła nowe numery rachunków listem poleconym. Jeśli więc otrzymaliśmy podobną przesyłkę listem zwykłym, możemy być pewni, że nie jest to autentyczna korespondencja z ZUS.

Jest mało prawdopodobne, aby oszuści dokonywali wysyłki listami poleconymi. Mało prawdopodobne nie znaczy jednak niemożliwe. Dlatego należy sprawdzić autentyczność rachunku jeszcze w dodatkowy sposób.

 

Prawdziwy rachunek zawiera Twój numer NIP

Autentyczność numeru konta ZUS można łatwo sprawdzić, analizując cyfry zawarte w numerze otrzymanego rachunku. Wszystkie indywidualne rachunki składkowe skonstruowane są bowiem w taki sposób, że dziesięć ostatnich cyfr rachunku stanowi jednocześnie numer NIP danego przedsiębiorcy.

Strukturę rachunku składkowego przedstawia poniższa grafika:

rachunek-zus-nip

Jeżeli więc otrzymałeś przesyłkę z numerem rachunku, który nie zawiera Twojego numeru NIP, powinieneś potraktować taki list jako próbę oszustwa.

 

Wyszukaj swój numer w Internecie

Ostatnią i najbardziej wiarygodną metodą sprawdzenia autentyczności otrzymanego rachunku jest wyszukanie jego numeru w przygotowanym przez ZUS serwisie internetowym. Aby odszukać swój numer rachunku, wystarczy wpisać do wyszukiwarki swój numer NIP oraz jedną z dodatkowych danych (może to być REGON, PESEL, nazwisko lub nazwa płatnika). Wyszukiwarka rachunków składkowych znajduje się na tej stronie

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Niższe składki przez 3 lata
  Obowiązkowe konta VAT już od kwietnia
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?