Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Składka wypadkowa na 2014 rok

 

25/03/2014

zus

Stawki ubezpieczenia wypadkowego obowiązujące od kwietnia 2014 roku pozostają bez zmian. Taką samą składkę jak w zeszłym roku zapłacą również osoby prowadzące działalność gospodarczą.

 
W marcu każdego roku Minister Pracy i Polityki Społecznej ma możliwość wydania rozporządzenia określającego nowe stawki ubezpieczenia wypadkowego. Publikowane w marcu stawki mogą ulec zarówno podwyższeniu, jak i obniżeniu i zaczynają obowiązywać już od kolejnego miesiąca, czyli od kwietnia tego samego roku.

W tym roku Ministerstwo nie wydało nowego rozporządzenia. To oznacza, iż stare rozporządzenie pozostaje w mocy. W związku z tym, w okresie od kwietnia 2014 r. do marca 2015 r. obowiązywać będą te same stawki ubezpieczenia wypadkowego, co w roku poprzednim.

Zobacz aktualną tabelę stawek ubezpieczenia wypadkowego

Przypomnijmy, iż osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zatrudniają mniej niż 10 pracowników, odprowadzają składkę wypadkową w wysokości połowy stawki maksymalnej.

Maksymalna stawka ubezpieczenia wypadkowego wynosi obecnie 3,86%. Przedsiębiorcy płacą połowę tej stawki, czyli 1,93%.

Co ciekawe, maksymalna stawka ubezpieczenia przypisana jest zawsze do branży górniczej i to od niej, w konsekwencji, zależy wysokość składki dla drobnych przedsiębiorców, niezależnie od branży w jakiej działają. Szerzej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Składki ZUS zapłacone po terminie
  Ubezpieczenie chorobowe - Zmiany od 2014 roku
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?