Składki ZUS - Aktualne i historyczne

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Tarcza Antyputinowska i zmiany w Polskim Ładzie

 

16/03/2022

zus-duzy

Obniżone stawki VAT zostaną przedłużone do końca roku, a z ulgi dla klasy średniej skorzysta więcej podatników niż dotychczas. To tylko niektóre założenia nowej Tarczy Antyputinowskiej.

 Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała kolejne zawirowania na rynkach, tym razem o skali, jakiej nikt wcześniej nie mógł przewidywać. Oprócz rosnących cen surowców, w najbliższym czasie będziemy zatem musieli zmierzyć się również z galopującymi cenami żywności. Przypomnijmy bowiem, że to właśnie Ukraina jest m.in. jednym z największych producentów pszenicy na świecie.

Przepisy tzw. Tarczy Antyinflacyjnej, które weszły w życie od Nowego Roku, obniżyły w sposób istotny stawki VAT na paliwa, energię i żywność. Obniżenie cen w wyniku zastosowania niższych stawek VAT okazało się jednak krótkotrwałe. Wojna za naszą wschodnią granicą spowodowała bowiem bardzo szybki wzrost cen na całym świecie.

Wskaźnik inflacji notowany w USA jest obecnie najwyższy od 40 lat, a inflacja w Unii Europejskiej jest najwyższa od początku jej istnienia. W Polsce natomiast - zgodnie z projekcjami NBP - inflacja ma osiągnąć najwyższy poziom już w III kwartale 2022 roku i ma wynieść aż... 12%.


Biorąc pod uwagę bieżące wydarzenia, rząd zapowiedział właśnie uchwalenie kolejnych przepisów, które stanowić mają kontynuację obowiązującej już Tarczy Antyinflacyjnej. Ale nie tylko. Co zatem znajdzie się w nowych przepisach?

Szczegóły tzw. Tarczy Antyputinowskiej zostaną ogłoszone prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu. Już teraz jednak poznaliśmy niektóre jej elementy.

Jak donosi DGP, pierwszym filarem nowej Tarczy Antyputinowskiej ma być przedłużenie obowiązywania przepisów obniżających stawki VAT na paliwa, energię i żywność. Obecne przepisy przewidują stosowanie niższych stawek VAT do 31 lipca 2022 roku. Nowe przepisy mają wydłużyć ten termin o kolejny kwartał lub nawet do końca 2022 roku.

Przypomnijmy, że obecna obniżka podatków dotyczy:

 • obniżenia podatku VAT na paliwa - z 23% na 8%
 • obniżenia VAT na energię elektryczną z 23% na 5%
 • obniżenia VAT na gaz ziemny z 23% na 0%
 • obniżenia VAT na ciepło systemowe z 23% na 5%
 • obniżenia VAT na żywność z 5% na 0%
 • obniżenia VAT na nawozy do 0%
 • zwolnienia z akcyzy sprzedaży energii elektrycznej.

Według doniesień DGP, rosnące ceny żywności skłoniły rząd także do podjęcia kolejnych działań w kierunku obniżenia cen nawozów, jako tego elementu, który w sposób istotny wpływa na koszty produkcji żywności. Oprócz, obowiązującej już zerowej stawki VAT na nawozy, nowa Tarcza Antyputinowska miałaby zatem wprowadzić również rządowe dopłaty do zakupu nawozów.

Kolejny filar Tarczy Antyputinowskiej ma dotyczyć wsparcia dla polskich przedsiębiorców, którzy przed rosyjską inwazją działali na rynkach wschodnich. Współpraca z Polskim Funduszem Rozwoju ma doprowadzić do znalezienia nowych rynków zbytu dla takich właśnie firm. Podmioty takie będą mogły również liczyć na wypłatę stosownych odszkodowań.

Nowa Tarcza przewiduje również wprowadzenie zachęt, mających na celu "przygarnięcie" przedsiębiorców, którzy do tej pory działali na terytorium Rosji, ale w związku z wprowadzonymi sankcjami zostali zmuszeni do zawieszenia swoich biznesów. Nowe przepisy mają zachęcać takie firmy do przeniesienia działalności na terytorium Polski.

To jednak nie wszystko. Wraz z wprowadzeniem nowej Tarczy ma bowiem również dojść do nowelizacji przepisów Polskiego Ładu. W ramach nowelizacji rząd zamierza m.in. rozszerzyć tzw. ulgę dla klasy średniej (zobacz szczegóły).

Przypomnijmy, że wprowadzona na początku roku ulga dla klasy średniej ma na celu zrekompensowanie strat związanych z podwyżką składki zdrowotnej. Nowa ulga podatkowa obecnie dotyczy jednak tylko wybranej grupy podatników, których miesięczne dochody zawierają się w przedziale między 5700 zł a 11141 zł (zobacz szczegóły).

Według doniesień DGP, bardzo dobra sytuacja budżetu po styczniu i lutym miała skłonić rząd do rozszerzenia nowej ulgi. Nowe przepisy mają zatem spowodować, że ulga stanie się bardziej powszechna i w konsekwencji z nowego odliczenia podatkowego skorzysta znacznie więcej podatników niż dotychczas.

Ponadto, w nowym stanie prawnym sposób wyliczania ulgi ma zostać znacznie uproszczony. Przypomnijmy, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, ulga dla klasy średniej wyliczana jest w oparciu o wyjątkowo skomplikowany wzór. Więcej na temat ulgi i sposobu jej wyliczania piszemy w tym artykule.

Szczegóły nowych rozwiązań poznamy prawdopodobnie już na początku przyszłego tygodnia. O wszelkich nowych informacjach w tym zakresie będziemy na bieżąco informować na naszych łamach. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy w 2022 roku?
  Ulga dla klasy średniej zostanie rozszerzona
  Polski Ład 2.0. Będą kolejne zmiany w podatkach.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?