Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będą darmowe komputery dla uczniów

 

25/01/2023

laptop

Uczniowie szkół podstawowych otrzymają bezpłatne laptopy w ramach nowego rządowego programu. Darmowy komputer o wartości 2000 zł przejdzie następnie na własność rodziny ucznia. Akcja ma być powtarzana każdego roku.

 Na wczorajszej konferencji prasowej, Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział uruchomienie nowego rządowego programu. Zgodnie z nową koncepcją, rząd sfinansuje zakup komputerów dla wszystkich uczniów klas IV szkoły podstawowej:

"Naszym zdaniem nierówności nie są napędem rozwoju, ale przyczyną straconych szans, utraconych talentów, także przyczyną wielu tragedii. Staramy się na wszystkie możliwe sposoby te nierówności wyrównywać. (...) Począwszy od września wszyscy uczniowie czwartej klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą im służyły na dalszym etapie edukacji."


Co istotne, bezpłatne komputery przekazywane przez rząd nie będą służyły jedynie do wykorzystania na terenie szkoły, lecz również do nauki w domu. Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński ujawnił, iż każdy rządowy laptop przekazany uczniowi stanie się własnością rodziny dziecka:

"Komputery, które trafią do uczniów, przejdą na własność rodziny. Chcemy, by mogli korzystać z nich w szkole i w domu, by zostały na przyszłe lata ich nauki."

Zgodnie z zapowiedzią Premiera, program zostanie uruchomiony już w tym roku. Pierwsze darmowe komputery trafią do 370 tysięcy uczniów rozpoczynających naukę w IV klasie we wrześniu 2023 roku.

Premier zapowiedział ponadto, że nowy program nie będzie akcją jednorazową, ale ma mieć charakter cykliczny. Komputery przekazywane będą za darmo, każdego roku, kolejnym rocznikom uczniów rozpoczynających IV klasę szkoły podstawowej.

Według wstępnych szacunków, na zakup komputerów dla uczniów rząd przeznaczy tylko w tym roku 760 mln zł. W pierwszym roku funkcjonowania programu komputery otrzyma 370 tys. czwartoklasistów. Oznacza to, że koszt zakupu jednego laptopa wyniesie ok. 2000 zł.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Rabaty na paliwo również w 2023 roku
  Bezpłatne zakupy na Allegro do 700 zł
  Ważne zmiany w podatkach i ZUS w 2023 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?