Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Amortyzacja w 2022 roku. Nowe zasady ustalania wartości początkowej.

 

10/03/2022

urzad-duzy

Po wielu latach zmianie ulegają zasady amortyzowania środków trwałych. Od 2022 roku przedsiębiorcy w inny niż dotąd sposób ustalą wartość początkową środka trwałego. Konsekwencją będzie wyższy podatek do zapłaty.

 W ostatnich miesiącach uwaga polskich przedsiębiorców skupiła się na zmianach w zakresie podatków oraz przede wszystkim - składki zdrowotnej. Tymczasem nowe przepisy tzw. Polskiego Ładu niezauważenie wprowadziły również istotne modyfikacje w zakresie amortyzowania środków trwałych. Zmiany, które zaszły od 1 stycznia 2022 roku wywrą ogromny wpływ na wysokość odpisów amortyzacyjnych, głównie wśród najmniejszych, jednoosobowych działalności gospodarczych.

 

Prywatny majątek przedsiębiorcy w działalności gospodarczej

Przypomnijmy, że osoba prowadząca działalność gospodarczą ma możliwość przekazania swojego prywatnego majątku na cele prowadzonej działalności. Przekazanie takie polega na wprowadzeniu określonych składników majątku do ewidencji środków trwałych firmy.


Po wprowadzeniu środka trwałego do ewidencji, przedsiębiorca uzyskuje prawo naliczania odpisów amortyzacyjnych, które od tej pory stanowią koszt uzyskania przychodu i w konsekwencji pomniejszają podatek dochodowy do zapłaty.

Wysokość odpisów amortyzacyjnych zależy jednak od wartości początkowej środka trwałego. I właśnie metoda ustalania tej wartości uległa istotnej zmianie od stycznia 2022 roku.

 

Wartość początkowa według ceny nabycia

Przekazanie środka trwałego na cele firmowe może dotyczyć nie tylko nowo zakupionych składników majątku, ale również rzeczy używanych, zakupionych kilka lat wcześniej i wykorzystywanych przez przedsiębiorcę przez długi czas do celów prywatnych.

W momencie przekazania takiego używanego składnika majątku na cele firmowe, przedsiębiorca staje przed problemem ustalenia wartości początkowej środka trwałego, po jakiej zostanie on wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy.

W stanie prawnym obowiązującym do końca 2021 roku, wartość początkowa takiego środka trwałego ustalana była zawsze według ceny nabycia. Oznaczało to, że niezależnie od tego, kiedy składnik majątku został zakupiony, wartość początkową - co do zasady - stanowiła zawsze cena widniejąca na dowodzie zakupu.

Nie miało przy tym znaczenia, jak długo taki składnik majątku był wcześniej wykorzystywany do celów prywatnych. Mógł to być więc zarówno 10-letni samochód, jak i 20-letni komputer. W każdym przypadku wartość początkowa była ustalana w pierwotnej, historycznej cenie nabycia i to ona stanowiła podstawę do naliczania odpisów amortyzacyjnych. Od stycznia 2022 roku sytuacja uległa jednak drastycznej zmianie.

 

Wartość początkowa według ceny rynkowej

Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od 1 stycznia 2022 roku, wartość początkowa środka trwałego zasadniczo wciąż ustalana będzie według ceny nabycia. Nowe przepisy wprowadzają jednak zasadę, iż w przypadku składników majątku używanych przez podatnika przed wprowadzeniem ich do ewidencji, wartość początkowa ustalana jest według ceny nabycia, jednak nie wyższej od aktualnej wartości rynkowej. Co to oznacza?

Komputer zakupiony 10 lat wcześniej do celów prywatnych za kwotę 5000 zł, a następnie przekazany po dekadzie na cele firmowe, nie będzie już mógł zostać wyceniony według ceny widniejącej na fakturze zakupu. Przedsiębiorca nie określi - tak jak dotychczas - wartości początkowej na poziomie 5000 zł, lecz będzie musiał ustalić wartość rynkową komputera.

W konsekwencji, składniki prywatnego majątku przekazane na cele firmowe, będą od 2022 roku amortyzowane od ich realnej wartości, która uwzględnia ich rzeczywiste zużycie w okresie sprzed wprowadzenia do ewidencji.

Skutkiem zastosowania nowej metody będzie więc znaczne zmniejszenie wielkości odpisów amortyzacyjnych - a co za tym idzie - mniejsze koszty i wyższy podatek do zapłaty.

O możliwości amortyzowania lokalu mieszkalnego przedsiębiorcy w 2022 roku, piszemy na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm w 2022 roku
  Zmiana formy opodatkowania w 2022 roku
  Dotacje dla firm w 2022 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?