Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Amortyzacja mieszkania w 2022 roku będzie wciąż możliwa

 

28/10/2021

urzad-skarbowy-very-big

Zakaz amortyzacji mieszkań zostanie odsunięty w czasie. Przedsiębiorca wykonujący działalność w prywatnym mieszkaniu będzie mógł jeszcze przez rok zaliczać amortyzację lokalu do kosztów uzyskania przychodu.

 



Przypomnijmy, że w obecnym stanie prawnym, każda osoba prowadząca działalność gospodarczą w domu, może zaliczyć amortyzację lokalu mieszkalnego do kosztów uzyskania przychodu.

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w prywatnym mieszkaniu lub domu, często wykorzystuje na cele działalności jedynie część powierzchni takiego lokalu. W takim przypadku przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu nie tylko koszty bezpośrednio związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (zakup towarów, telefony, paliwo), ale również koszty pośrednie, związane z utrzymaniem i eksploatacją mieszkania lub domu.

Wydatki takie stanowią koszty uzyskania przychodu proporcjonalnie do powierzchni mieszkania wykorzystywanej dla celów działalności gospodarczej. O tym, w jaki sposób zaliczyć amortyzację mieszkania do kosztów firmy, piszemy szczegółowo w tym artykule.


Możliwość amortyzowania prywatnego lokalu wykorzystywanego również do działalności gospodarczej istniała od wielu lat i wynikała wprost z ustawy o podatku dochodowym. Niestety, sytuacja ta ma wkrótce ulec zasadniczej zmianie. Nowelizacja ustawy o PIT zawarta w tzw. Polskim Ładzie likwiduje bowiem możliwość amortyzowania prywatnych lokali.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami ustawy, całkowity zakaz amortyzacji prywatnych mieszkań miał zacząć obowiązywać już od stycznia 2022 roku. Ostatecznie uchwalona wersja ustawy przesunęła jednak ten termin, wprowadzając roczne vacatio legis.

W 2022 roku przedsiębiorcy będą mogli zatem wciąż zaliczać do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne dotyczące lokali mieszkalnych. Jest jednak jeden warunek. Przepisy przejściowe uzależniają bowiem możliwość amortyzowania prywatnego lokalu od daty jego nabycia lub wytworzenia.

Zgodnie z dodanym do ustawy artykułem 71, podatnik będzie mógł w 2022 roku zaliczyć odpisy amortyzacyjne do kosztów jedynie wtedy, gdy lokal mieszkalny został nabyty lub wytworzony przed dniem 1 stycznia 2022 roku.

Te same zasady dotyczyć będą również budynków mieszkalnych, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Pełna treść nowych przepisów dostępna jest tutaj.

Przypomnijmy, że amortyzacja to niejedyny koszt związany z prywatnym lokalem, jaki może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą w domu. Osoba taka może bowiem zaliczyć do kosztów również czynsz, opłaty za prąd, gaz i wodę, jak również odsetki od kredytu hipotecznego. Możliwość zaliczania tych wydatków w koszty firmy nie ulega zmianie i w 2022 roku będzie wciąż możliwa. O tym, w jaki sposób zaliczyć te wydatki do kosztów firmy, piszemy w tym artykule.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm
  Zakaz płatności gotówką od 2022 roku
  Nowa ulga podatkowa dla przedsiębiorców
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?