Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowa ulga podatkowa. Na zakup książek.

 

16/03/2017

urzad-skarbowy-very-big

Minister Kultury rozważa wprowadzenie nowej ulgi podatkowej. Każdy Polak mógłby odliczyć od dochodu koszt zakupu książek nabytych w ciągu roku.

 Pomysł nowej ulgi podatkowej zgłosiła Polska Izba Książki. Projekt zakłada, iż każdy podatnik mógłby dokonać co roku kilkusetzłotowego odliczenia od dochodu w związku z zakupem dowolnych książek. Jak informuje RP, Ministerstwo Kultury pozytywnie ocenia ten pomysł, ale szczegóły rozwiązania nie są jeszcze znane.

Wprowadzenie ulgi podatkowej z pewnością złagodziłoby kontrowersje związane z wprowadzeniem tzw. jednolitej ceny książki, którą forsuje obecnie Minister Kultury. Przypomnijmy, iż zgodnie z tym projektem, w pierwszym roku od wydania książki, jej cena byłaby stała, a sprzedawcy, co do zasady, nie mogliby udzielać rabatów wyższych niż 5%.

Zmniejszenie obciążeń podatkowych dla osób nabywających książki, mogłoby nie tylko zneutralizować negatywny efekt cenowy związany z wprowadzeniem ceny jednolitej, ale również przynieść dodatkowe, wymierne korzyści nabywcom książek. Nowa ulga podatkowa dotyczyłaby bowiem nie tylko książek nowych, ale również i tych starszych, objętych już rabatami.

Polska Izba Książki przyznaje, że pomysł ulgi podatkowej wzorowała na rozwiązaniu dyskutowanym obecnie we Włoszech. Zgodnie z tamtejszą propozycją, każdy Włoch miałby możliwość odliczenia aż 2000 EUR, w tym 1000 EUR na zakup podręczników szkolnych oraz dodatkowego 1000 EUR na zakup dowolnych, innych książek.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Nowa ulga podatkowa od 2017 roku
  Skarbówka zwraca nienależne podatki za poprzednie lata
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?