Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Polski Ład zmienia terminy. Nowe obowiązki odsunięte w czasie.

 

31/03/2022

urzad-skarbowy-very-big

Polski Ład wprowadził obowiązek comiesięcznego przesyłania fiskusowi kompletnej Książki Przychodów i Rozchodów w formie elektronicznej. Nowe przepisy odsuwają ten obowiązek w czasie. Przesunięciu nie ulegnie jednak termin wdrożenia e-Faktur. Fiskus zażąda od nas ich wysyłki już od Nowego Roku.

 



Przypomnijmy, że przepisy uchwalone w ramach tzw. Polskiego Ładu wprowadziły zmiany nie tylko w kwestii wysokości podatków i składki zdrowotnej. Polski Ład to również szereg nowych obowiązków sprawozdawczych i administracyjnych dla polskich przedsiębiorców.

Najważniejszą z tych zmian, którą opisywaliśmy już pół roku temu, jest rozszerzenie zakresu informacji przesyłanych do władz skarbowych w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego. Zgodnie z nowymi przepisami, każda osoba prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana będzie bowiem do comiesięcznego przesyłania władzom skarbowym pełnej zawartości ksiąg rachunkowych, w tym m.in. Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów oraz Ewidencji Środków Trwałych.

Księgi te dostarczane będą fiskusowi wyłącznie w formie elektronicznej, w ramach ustrukturyzowanych plików JPK_PKPIR oraz JPK_KR. Będzie to zatem kolejny, obowiązkowy do sporządzenia plik JPK, oprócz wprowadzonego już wcześniej pliku JPK_VAT.


Obowiązek elektronicznej wysyłki ksiąg rachunkowych dotyczyć będzie również osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Takie osoby zobowiązane będą do comiesięcznej wysyłki Ewidencji Przychodów w pliku JPK_EWP.

Zgodne z uchwalonymi przepisami, nowe pliki JPK przesyłane będą obowiązkowo na serwer Ministerstwa Finansów w terminie do 20. dnia każdego miesiąca.

 

Firmy dostaną więcej czasu

Przepisy Polskiego Ładu, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku, przewidują, że obowiązek wysyłki nowych plików JPK ma nastąpić już od stycznia 2023 roku. Przedsiębiorcom zostałoby więc zaledwie kilka miesięcy na przygotowanie się do nadchodzących zmian.

Wszystko wskazuje jednak na to, iż te radykalne zmiany w sprawozdawczości polskich firm zostaną przesunięte w czasie. I to znacznie.

Przedstawiony właśnie projekt ustawy nowelizującej Polski Ład zakłada bowiem zupełnie inne terminy wdrożenia obowiązków w zakresie wysyłki nowych plików JPK. Zgodnie z nowymi przepisami, termin ten zostanie zróżnicowany i zależeć będzie m.in. od formy prawnej oraz wielkości przedsiębiorstwa. Nowe przepisy wyróżniają zatem trzy różne terminy wdrożenia nowego obowiązku:

  • od stycznia 2024 roku - obowiązek wysyłki nowych plików JPK dla podatników CIT, których przychody przekraczają 50 mln EUR,
  • od stycznia 2025 roku - obowiązek wysyłki dla pozostałych podatników CIT oraz podatników PIT, którzy zobowiązani są do przesyłania pliku JPK_VAT,
  • od stycznia 2026 roku - obowiązek wysyłki nowych plików JPK, dla pozostałych podatników PIT i CIT.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, obowiązek comiesięcznej wysyłki nowych plików JPK powstanie zatem najwcześniej w 2025 roku. Co do zasady, będzie on jednak dotyczył jedynie przedsiębiorców będących podatnikami VAT. Z kolei jednoosobowe firmy niezarejestrowane do podatku VAT, nowy plik JPK wyślą po raz pierwszy dopiero w roku 2026.

Treść nowych przepisów dostępna jest na tej stronie.

 

Obowiązkowe e-Faktury już za kilka miesięcy

Projekt nowych przepisów Polskiego Ładu zmienia dotychczasowe terminy jedynie w zakresie obowiązku wysyłki nowych plików JPK. W nowych przepisach nie dokonano jednak żadnych zmian w zakresie terminu wdrożenia tzw. e-Faktur.

Przypomnijmy, że zgodnie z uchwalonymi już przepisami, od stycznia 2023 roku wszystkie polskie firmy zobowiązane będą do wystawiania elektronicznych faktur w postaci ustrukturyzowanego pliku, który tworzony będzie zgodnie z wyznaczonym przez Ministerstwo Finansów standardem. Taki wystandaryzowany plik wysyłany będzie nie tylko kontrahentowi, ale trafi również - już w momencie wystawienia - na serwer ministerstwa.

Nowelizacja przepisów nie przewiduje żadnych zmian w zakresie terminu wdrożenia systemu e-Faktur. Oznacza to, że już od Nowego Roku każdy przedsiębiorca zobowiązany będzie do wystawiania faktur w nowym systemie, w którym każdy dokument trafiać będzie w czasie rzeczywistym na rządowe serwery. O tym, jak będzie wyglądać nowa e-Faktura oraz w jaki sposób będziemy ją przesyłać kontrahentowi i skarbówce, piszemy szczegółowo w tym artykule.

AKTUALIZACJA (30.06.2022): Nowe przepisy przewidują zmianę terminu również w przypadku wdrożenia obowiązkowych eFaktur (zobacz szczegóły).

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm
  Polski Ład: Składkę zdrowotną odliczymy od dochodu
  Dotacje dla firm w 2022 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 



Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?