Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Polski Ład: Obniżka PIT do 12% i koniec ulgi dla klasy średniej

 

24/03/2022

zus-duzy

Premier zapowiada zmiany w Polskim Ładzie. Jeszcze w tym roku stawka PIT obniżona zostanie do 12%, a składkę zdrowotną odliczymy od dochodu. Z kolei ulga dla klasy średniej zostanie całkowicie zlikwidowana.

 Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki ogłosił pakiet zmian, jakie jeszcze w tym roku wejdą w życie w odniesieniu do tzw. Polskiego Ładu.

Zgodnie z założeniami przedstawionymi dziś przez Premiera oraz Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, Artura Sobonia, już od lipca tego roku stawka PIT na skali podatkowej ulegnie obniżeniu o prawie 1/3, a ulga dla klasy średniej zostanie całkowicie zlikwidowana.

Zmiany czekają nas również w zakresie składki zdrowotnej, która ostatecznie stanie się znowu odliczalna, ale nie od podatku, lecz od dochodu. Zmiany dotyczyć będą również przedsiębiorców, lecz ich zakres będzie różny, w zależności od wybranej formy opodatkowania.


 

Koniec ulgi dla klasy średniej

Pierwszą z zapowiedzianych zmian jest całkowita likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej (zobacz szczegóły).

Przypomnijmy, że jeszcze niedawno źródła rządowe mówiły o rozszerzeniu ulgi i uproszczeniu sposobu jej liczenia. Ostatecznie jednak rząd zdecydował się na całkowitą jej likwidację, począwszy od lipca tego roku.

Skorzystanie z ulgi dla klasy średniej możliwe będzie zatem jedynie do czerwca 2022 r. Likwidacja ulgi od połowy roku ma zostać jednak zrekompensowana kolejnymi zmianami w systemie podatkowym.

 

Obniżka stawki PIT z 17% na 12%

Największą zmianą podatkową, jaka czeka nas jeszcze w tym roku, jest istotna obniżka stawki podatku dochodowego. Od 1 lipca 2022 roku stawka PIT ulegnie bowiem obniżeniu z dotychczasowych 17% do poziomu 12%. Oznacza to zatem obniżkę podatku o prawie 1/3.

Zastosowanie obniżonej stawki PIT nie będzie ograniczone żadnymi dodatkowymi warunkami. Zmiany te nie będą również czasowe. Zgodnie z zapowiedzią Premiera, wprowadzane zmiany mają bowiem mieć charakter stały.

Obniżona stawka PIT na poziomie 12% dotyczyć będzie wszystkich podatników rozliczających się według skali podatkowej, a więc m.in. pracowników, zleceniobiorców czy emerytów.

Nową, obniżoną stawkę PIT zastosują również osoby prowadzące działalność gospodarczą. Nowa stawka PIT będzie mieć jednak zastosowanie jedynie do tych przedsiębiorców, którzy wybrali rozliczenie podatku według skali podatkowej (zobacz szczegóły). .

 

Składka zdrowotna na nowych zasadach

Przedsiębiorcy, którzy wybrali inne formy opodatkowania, nie skorzystają z niższej stawki PIT. Dla nich jednak przewidziane zostało rozwiązanie polegające na możliwości odliczenia składki zdrowotnej od dochodu.

O tym, komu i na jakich zasadach przysługiwać będzie to nowe odliczenie, piszemy w odrębnym artykule, który znajduje się na tej stronie.

 

Zmiany podatkowe w trakcie roku

Według zapowiedzi Premiera, wszystkie pozostałe zmiany wprowadzone wcześniej przepisami Polskiego Ładu zostaną utrzymane w mocy.

Pozostawiona zostanie zatem podwyższona kwota wolna od podatku w kwocie 30 tys. zł, jak również wyższy próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł (zobacz szczegóły).

Niższa stawka PIT nie wyklucza również stosowania nowych ulg i zwolnień, w tym zwolnienia podatkowego dla powracających z zagranicy, zwolnienia dla pracujących emerytów czy zwolnienia dla rodzin z dziećmi (zobacz szczegóły).

Zapowiedziane właśnie zmiany mają wejść w życie już 1 lipca 2022 roku. Oznacza to, że zaliczki na podatek dochodowy od lipca tego roku płacone będą już według nowych stawek.

Przedstawiciel Ministerstwa Finansów zapowiedział, iż zapowiadane zmiany będą dla wszystkich podatników korzystne lub co najwyżej neutralne podatkowo. Z tego powodu istnieje możliwość wprowadzenia zmian jeszcze w trakcie roku podatkowego. Rząd poinformował, iż koszt wprowadzanych zmian dla budżetu państwa wyniesie ok. 15 mld zł.

Również od lipca zmianie ulegną przepisy dotyczące zasad odliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Nowe zasady stosowania odliczeń dla składki zdrowotnej opisujemy szczegółowo w tym artykule

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Amortyzacja w 2022 roku. Nowe zasady.
  Polski Ład 2.0. Będą kolejne zmiany w podatkach.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?