Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zasiłek macierzyński zwolniony z podatku dochodowego

 

08/06/2022

urzad-skarbowy-very-big

Nowelizacja przepisów Polskiego Ładu przewiduje zwolnienie z podatku dochodowego dla kolejnej grupy podatników. Tym razem zwolnieniem z PIT objęte zostaną zasiłki macierzyńskie oraz zasiłki ojcowskie. Co ciekawe, nowe zwolnienie obowiązywać będzie z mocą wsteczną.

 Przypomnijmy, że pierwsze zwolnienie z PIT w wysokości 85 tys. zł wprowadzone zostało w roku 2019 i dotyczyło dochodów uzyskiwanych przez osoby, które nie ukończyły 26. roku życia.

Zwolnienie to zostało rozszerzone w 2022 roku. Obowiązujące od 1 stycznia przepisy tzw. Polskiego Ładu wprowadziły bowiem zwolnienie z PIT dla kolejnych trzech grup podatników, tj. dla:

  • osób powracających z zagranicy,
  • emerytów aktywnych zawodowo oraz
  • rodzin wychowujących przynajmniej czwórkę dzieci (zobacz szczegóły).


We wszystkich tych czterech grupach, zwolnienie z podatku dochodowego jest obecnie limitowane i dotyczy przychodów do kwoty 85 528 zł.

 

Zasiłek macierzyński również zwolniony z PIT

Uchwalona w zeszłym miesiącu nowelizacja Polskiego Ładu przewiduje rozszerzenie zwolnień podatkowych na kolejną grupę osób. W nowym stanie prawnym, zwolnienie z PIT obejmie dodatkowo:

  • kobiety pobierające zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego oraz
  • mężczyzn pobierających zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego (zobacz szczegóły).

Podobnie jak w przypadku pozostałych grup, zwolnienie z podatku dochodowego dla zasiłku macierzyńskiego dotyczyć będzie przychodów do kwoty 85 528 zł.

Nie oznacza to jednak, że roczne przychody z zasiłku powyżej tej kwoty zostaną automatycznie opodatkowane. Uwzględnić należy bowiem również kwotę wolną od podatku w wysokości 30 tys. zł. Co istotne, kwota zwolnienia oraz kwota wolna od podatku sumują się. Oznacza to, że łączne, roczne zwolnienie z podatku wyniesie aż 115 528 zł. Osoba pobierająca zasiłek macierzyński zapłaci więc podatek dochodowy dopiero od nadwyżki ponad kwotę 115 tys. zł.

Co istotne, skorzystanie ze zwolnienia nie wyklucza także możliwości odliczenia ulgi na dzieci. Zapłacony podatek będzie mógł zatem zostać dodatkowo pomniejszony o kwotę ulgi prorodzinnej.

 

Zwolnienie zadziała z mocą wsteczną

Nowe przepisy dotyczące zwolnienia podatkowego wejdą w życie 1 lipca 2022 roku. Co istotne jednak, przepisy te zaczną obowiązywać z mocą wsteczną. Zwolnieniem z podatku dochodowego zostaną bowiem objęte wszystkie zasiłki macierzyńskie wypłacone od dnia 1 stycznia 2022 roku.

Z treścią nowych przepisów można zapoznać się na tej stronie.

Warto również przypomnieć, iż ta sama nowelizacja wprowadza również istotne zmiany w zakresie stawek podatkowych. Zgodnie z nowymi przepisami, podstawowa stawka PIT zostanie bowiem obniżona z dotychczasowych 17% do poziomu 12% (zobacz szczegóły).

Podobnie jak nowe zwolnienie, obniżona stawka PIT również obowiązywać będzie z mocą wsteczną - od 1 stycznia 2022 roku. Oznacza to, że ewentualny podatek od zasiłku macierzyńskiego (od kwoty powyżej 115 tys. zł), obliczany będzie już według nowej, obniżonej stawki PIT. Więcej informacji na temat obniżki PIT dostępne jest na tej stronie

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm
  Składki ZUS już wkrótce od każdej umowy
  Nowe składki ZUS na 2023 rok
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?