Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowa ulga dla rodzin to aż 230 tys. zł kwoty wolnej od podatku

 

29/09/2021

urzad-skarbowy-very-big

Znamy już szczegóły zwolnienia podatkowego dla dużych rodzin. Rodzice zapłacą podatek dopiero po przekroczeniu 230 tys. zł dochodu. Ze zwolnienia skorzystają również osoby prowadzące działalność gospodarczą.

 O planach wprowadzenia zwolnienia podatkowego dla dużych rodzin pisaliśmy już na początku lipca. Choć Ministerstwo Finansów potwierdzało wówczas taki zamiar, to jednak w projekcie tzw. Polskiego Ładu zabrakło konkretnego przepisu.

Powtórnie temat ulgi dla rodzin pojawił się na początku września przy okazji rządowych korekt do Polskiego Ładu. Jednak i tym razem w projekcie ustawy o PIT nie pojawił się żaden przepis wskazujący na takie zwolnienie.

Tymczasem, temat zwolnienia z PIT nieoczekiwanie pojawił się podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych, która niespodziewanie przyjęła poselską poprawkę ustanawiającą dodatkowe zwolnienie z podatku z wysokości 85 tys. zł dla każdego z rodziców. Przyjęcie poprawki na Komisji oznacza, że zgoda na takie rozwiązanie musiała wypłynąć od samego premiera, który zaakceptował nową ulgę i jej los wydaje się być przesądzony.


 

Zwolnienie dla rodzin do 230 tys. zł

Tak jak informowaliśmy już we wcześniejszych materiałach, z nowej ulgi będą mogli skorzystać rodzice wychowujący przynajmniej czwórkę dzieci.

Nowa ulga została wpisana do art. 21 ustawy o PIT a więc do katalogu zwolnień przedmiotowych od podatku dochodowego. Zgodnie z nowym przepisem, zwolnione z podatku dochodowego będą przychody podatnika do kwoty 85528 zł.

Oznacza to że zwolnieniem objęci zostaną oboje rodzice w rodzinie wielodzietnej. Każde z nich skorzysta z kwoty zwolnienia w wysokości 85528 zł. Łącznie więc zwolnienie przypadające na rodzinę wyniesie aż 171 tys. zł.

To jednak nie wszystko. Oprócz bowiem kwoty nowego zwolnienia, oboje rodzice będą mogli wykorzystać standardową kwotę wolną od podatku. Kwota ta od przyszłego roku wzrasta do wysokości 30 tys. zł. Łączne zwolnienie dla rodziny - po uwzględnieniu kwoty wolnej - wyniesie więc aż 231 tys. zł.

Co więcej, rodzice skorzystać będą mogli - tak jak dotychczas - również z tzw. ulgi prorodzinnej, a więc dodatkowego odliczenia od podatku. W przypadku czwórki dzieci odliczenie to wynosi 6924 zł. Takie pomniejszenie podatku przekłada się więc na dodatkowy nieopodatkowany dochód w wysokości 40730 zł.

Po uwzględnieniu wszystkich tych ulg i odliczeń, pierwsza złotówka podatku PIT do zapłaty w rodzinie wielodzietnej pojawi się dopiero przy łącznych dochodach na poziomie 272 tys. zł.

 

Zwolnienie z PIT również na działalności gospodarczej

Nowymi przepisami objęte zostaną nie tylko osoby osiągające dochody z umów o pracę i umów zlecenia. Nowe zwolnienie obejmie bowiem także osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Przedsiębiorcy skorzystają z nowego zwolnienia zarówno w przypadku gdy rozliczają się według skali podatkowej, jak i wtedy, gdy odprowadzają podatek liniowy. Zwolnienie obejmie również przychody osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Warto nadmienić, iż wyliczenia całkowitej kwoty zwolnienia przedstawione powyżej (272 tys. zł) w przypadku działalności gospodarczej dotyczyć będą jedynie tych osób, które rozliczają się według skali podatkowej. Tylko w tym przypadku bowiem istnieje możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku oraz odliczenia ulgi rodzinnej.

Przedsiębiorcy na ryczałcie oraz rozliczający się podatkiem liniowym nie mogą korzystać z kwoty wolnej i ulgi rodzinnej. W ich przypadku zwolnienie sprowadzi się zatem jedynie do nowej ulgi, a więc do kwoty 170 tys. zł na rodzinę.

 

Od kiedy nowe zwolnienie z PIT?

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku i będą miały zastosowanie już do dochodów osiąganych od pierwszego dnia nadchodzącego roku. Pełna treść przepisów dostępna jest tutaj

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm
  Nowe zasady fakturowania od 2022 roku
  Składki ZUS w 2022 roku jeszcze wyższe niż zakładano
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?