Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowy plik JPK: Będą nowe oznaczenia faktur

 

02/11/2023

urzad-skarbowy-very-big

Wprowadzenie e-Faktur przełoży się również na zmiany w Jednolitym Pliku Kontrolnym. Ministerstwo Finansów zapowiedziało już wdrożenie nowego pliku JPK, w którym pojawią się zupełnie nowe oznaczenia związane z e-Fakturowaniem przy użyciu KSeF.

 



Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie projekt nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku VAT. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest dostosowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego do wchodzącego już w przyszłym roku obowiązku e-Fakturowania.

Przypomnijmy, że obowiązkowy dla wszystkich firm, powszechny system eFakturowania wchodzi w życie już w lipcu 2024 roku. W nowym systemie, obowiązkowe eFaktury wystawiane będą za pośrednictwem rządowego systemu i trafiać będą nie tylko do kontrahenta, lecz również na serwer fiskusa. Szczegółowo na temat zasad wystawiania eFaktur w nowym systemie piszemy w tym artykule.


Co do zasady, przystąpienie do Krajowego Systemu eFaktur (KSeF) będzie obligatoryjne od dnia 1 lipca 2024 roku. Od tego dnia większość firm w Polsce nie będzie mogła wystawiać już faktur w sposób inny niż za pomocą KSeF. Wyjątkiem będą przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W ich przypadku bowiem, obowiązkowe eFakturowanie wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2025 roku.

Całkowite zwolnienie z obowiązku wystawiania eFaktur przysługiwać będzie jedynie nielicznym przedsiębiorcom. O tym, kto będzie mógł skorzystać z takiego zwolnienia pisaliśmy w tym artykule.

 

KSeF wymusi zmiany w pliku JPK

Wdrożenie Krajowego Systemu eFaktur nie wyeliminuje obowiązku comiesięcznego sporządzania pliku JPK. Od lipca 2024 roku oba te obowiązki funkcjonować będą równolegle. Wprowadzenie obowiązku dokumentowania transakcji za pomocą e-Faktur, w sposób naturalny przełoży się jednak na strukturę i treść pliku JPK VAT. Jakie zatem zmiany czekają nas w nowym pliku JPK?

 

Numeracja e-Faktur w pliku JPK

Nowe rozporządzenie wprowadza obowiązek umieszczania w pliku JPK dodatkowych danych w postaci numeru identyfikującego e-Fakturę. Każdej fakturze wystawionej przy użyciu KseF nadawany jest automatycznie numer identyfikujący ją w systemie. Numer ten będzie musiał być obowiązkowo umieszczany w nowym pliku JPK, niezależnie od numeru faktury, jaki nadamy jej w naszym systemie księgowym.

W konsekwencji, faktura opisana będzie w pliku JPK dwoma numerami: numerem nadawanym przez system księgowy podatnika oraz numerem nadawanym przez Krajowy System eFaktur.

 

Nowe oznaczenia w pliku JPK

Nowe przepisy wprowadzają również dwa nowe oznaczenia, które nadawane mogą być fakturom w określonych sytuacjach.

Pierwsza z tych sytuacji dotyczy faktury wystawionej w okresie trwania awarii Krajowego Systemu e-Faktur, jak również w przypadku niedostępności tego systemu i braku możliwości wystawienia e-Faktury z przyczyn leżących po stronie podatnika. W takim przypadku, fakturze nadawany będzie symbol "OFF".

Oznaczenie to wskazywać będzie, iż z uwagi na brak aktywności Krajowego Systemu eFaktur, fakturze nie przydzielono numeru identyfikującego KSeF i że nie została ona przesłana do systemu.

W przypadku awarii KSeF termin na dosłanie faktury do systemu wynosić będzie 7 dni. Z kolei w przypadku niedostępności KSeF, bądź braku możliwości wystawienia faktury przez podatnika, przedsiębiorca zobowiązany będzie dostarczyć fakturę do systemu w ciągu jednego dnia.

Drugie z oznaczeń wprowadzonych nowym rozporządzeniem dotyczy sytuacji, w której przedsiębiorca nie jest zobowiązany do wystawiania faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur i wystawia jedynie zwykłą fakturę elektroniczną lub fakturę papierową. W takiej sytuacji fakturze nadawane będzie oznaczenie "BFK".

 

Skrócenie terminu zwrotu VAT

W związku z uruchomieniem Krajowego Systemu e-Faktur, podstawowy termin zwrotu VAT ulegnie skróceniu z 60 dni do 40 dni. Również i ta zmiana spowoduje zmiany w treści nowego pliku JPK. Pełna treść nowych przepisów dostępna jest na tej stronie

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Ruszyły dopłaty do paliwa. Aż 1400 zł dofinansowania.
  Obowiązek wysyłki PKPiR w nowym pliku JPK
  KSeF: Surowe kary za brak eFaktury
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?