Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Obowiązkowa e-Faktura. Rząd udostępni aplikację mobilną do eFaktur.

 

05/07/2023

urzad-skarbowy-very-big

Sejm uchwalił nowy obowiązek, a Ministerstwo Finansów zapowiada udostępnienie darmowej aplikacji mobilnej do wystawiania i odbierania e-Faktur. Obowiązek posługiwania się e-Fakturami wchodzi w życie już w przyszłym roku.

 



Sejm uchwalił przepisy wprowadzające obowiązek powszechnego eFakturowania. Zgodnie z nowymi przepisami, eFaktury staną się obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców. Większość z nich będzie musiała wdrożyć e-Faktury już 1 lipca 2024 roku. Jedynie część osób prowadzących działalność gospodarczą będzie mogła liczyć na odsunięcie nowego obowiązku w czasie - o kolejnych 6 miesięcy.

 

Czym jest eFaktura?

Do tej pory, mówiąc o "elektronicznym fakturowaniu", mieliśmy na myśli powszechną już dziś, mailową wysyłkę zwykłych faktur w formacie pdf. Nowy system e-Faktur stanowi jednak całkowitą rewolucję w tym zakresie.


Nowy system eFakturowania polega bowiem na wystawianiu elektronicznych faktur w postaci ustrukturyzowanych plików, które tworzone są zgodnie z wyznaczonym przez ministerstwo standardem. Taki wystandaryzowany plik wysyłany jest - za pośrednictwem rządowego systemu - nie tylko kontrahentowi, ale trafia również - już w momencie wystawienia - na serwer fiskusa. Jednocześnie, dokument taki może być księgowany w programach księgowych obu stron transakcji w sposób całkowicie zautomatyzowany.

Od 1 stycznia 2022 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest już dostępny dla wszystkich przedsiębiorców. Do tej pory nie był jednak obowiązkowy. W pierwszym okresie funkcjonowania systemu jego wdrożenie w firmie jest bowiem dobrowolne. Obecnie jest to zatem jedna z kilku dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży - obok faktur papierowych i faktur elektronicznych, które już obecnie funkcjonują w obrocie gospodarczym. Już wkrótce system ten stanie się jednak obowiązkowy dla wszystkich firm w kraju.

 

Kogo obejmie obowiązek eFakturowania?

Obowiązkiem wystawiania faktur on-line, co do zasady, objęte zostaną wszystkie firmy zarejestrowane na terytorium Polski. Nowy system obejmie zatem nie tylko przedsiębiorców będących podatnikami VAT, ale również wszystkie firmy zwolnione z podatku VAT.

Oprócz VAT-owców, obowiązkiem wystawiania eFaktur objęte zostaną zarówno firmy stosujące zwolnienie podmiotowe (przychody poniżej 200 tys. zł), jak i podmioty stosujące zwolnienie przedmiotowe (sprzedaż usług objętych zwolnieniem z VAT). Co do zasady, eFakturowanie wdrożone musi zostać zatem we wszystkich podmiotach zobowiązanych do wystawiania faktur.

Nowe przepisy wprowadzają jednak dwa ważne wyjątki, tj. sytuacje, w których obowiązek wystawienia eFaktury nie będzie miał zastosowania.

Po pierwsze, z eFakturowania wyłączone zostały faktury konsumenckie, tj. faktury dokumentujące transakcje zawierane między przedsiębiorcą a konsumentem (tzw. transakcje B2C).

Po drugie, nowa ustawa przewiduje wyłączenie z systemu eFaktur również w przypadku biletów spełniających funkcję faktury. Obowiązek eFakturowania nie będzie zatem dotyczył m.in. paragonów na płatnych autostradach.

 

Od kiedy obowiązek wystawiania eFaktur?

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, powszechny obowiązek wystawiania eFaktur miał wejść w życie już 1 stycznia 2024 roku. Nowe przepisy nie tylko przesuwają ten termin, ale wprowadzają dwa różne terminy.

Co do zasady, termin wdrożenia systemu eFaktur przesunięty został o 6 miesięcy, tj. na 1 lipca 2024 roku. Ale nie dla wszystkich.

Jeszcze więcej, bo aż 12 miesięcy zyskają przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W ich przypadku bowiem, obowiązkowe eFakturowanie wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2025 roku.

Okres przejściowy wprowadzony został również dla faktur uproszczonych oraz faktur wystawianych z kas fiskalnych. Faktury takie będą mogły być bowiem wystawiane w dotychczasowej formie aż do końca 2024 roku.

 

Co grozi za niewystawienie eFaktury?

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2025 roku żadna firma zarejestrowana w Polsce nie będzie mogła już wystawić faktury w sposób inny, niż za pośrednictwem Krajowego Systemu eFaktur. Co więcej, nowe przepisy przewidują dotkliwe kary za niedopełnienie tego obowiązku.

Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy o podatku VAT, kara grozi przedsiębiorcy, który nie wystawił faktury przy użyciu KSeF, wystawił ją w inny sposób lub wystawił ją niezgodnie z udostępnionym wzorem. Urząd skarbowy nakłada wówczas na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości do 100% wysokości kwoty podatku VAT wykazanego na fakturze.

W przypadku faktury bez wykazanej kwoty podatku VAT, nakładana będzie kara pieniężna w wysokości do 18,7% wysokości kwoty należności ogółem wykazanej na fakturze.

Co istotne, ustawa określa również minimalną wysokość kary. Zgodnie z nowymi przepisami, kara ta nie może być bowiem niższa niż 1000 zł.

Przedsiębiorcy i w tym przypadku mogą jednak liczyć na okres przejściowy. Ministerstwo Finansów zadeklarowało bowiem, iż sankcje przewidziane w ustawie będą stosowane dopiero od 2025 roku. Co istotne, termin ten znajdzie zastosowanie również w odniesieniu do tych przedsiębiorców, którzy obowiązkiem wystawiania eFaktur objęci zostaną już w 2024 roku.

 

Aplikacja mobilna do wystawiania eFaktur

Wraz z uchwaleniem nowych przepisów, Ministerstwo Finansów zapowiedziało uruchomienie aplikacji mobilnej do obsługi eFaktur.

Przypomnijmy, że już od kilkunastu miesięcy każdy przedsiębiorca ma możliwość korzystania z darmowej aplikacji rządowej KSeF, która umożliwia wystawianie eFaktur oraz ich odbieranie od kontrahentów. Teraz, zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, przyszedł czas na aplikację mobilną.

Nowa aplikacja mobilna KSeF umożliwi przedsiębiorcy zarządzanie e-Fakturami w czasie rzeczywistym, z dowolnego miejsca, z poziomu urządzenia mobilnego. Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, nowa aplikacja mobilna do wystawiania e-faktur ma zostać publicznie udostępniona w pierwszym kwartale 2024 roku. O wszelkich nowych informacjach w tym zakresie, będziemy na bieżąco informować na naszych łamach.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Rusza pomoc finansowa dla małych firm
  Obowiązek wysyłki PKPiR w nowym pliku JPK
  Nowa składka zdrowotna. Będzie ryczałt dla wszystkich firm.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?