Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowa składka zdrowotna: Będzie ryczałt dla wszystkich firm

 

10/10/2023

(28/06/2023)

zus-duzy

Będą zmiany w składce zdrowotnej. Rząd planuje przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla wszystkich przedsiębiorców, w tym również dla liniowców oraz osób rozliczających się według skali podatkowej.

 Przypomnijmy, że od zeszłego roku obowiązują nowe zasady naliczania składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W nowym stanie prawnym zlikwidowana została stała, ryczałtowa składka zdrowotna, która jeszcze do końca 2021 roku obowiązywała w równym zakresie wszystkich przedsiębiorców. Zgodnie z aktualnymi przepisami, zarówno wysokość składki, jak i sposób jej naliczania zależą obecnie od wybranej formy opodatkowania (zobacz szczegóły).

W aktualnym stanie prawnym, przywilej opłacania ryczałtowej składki zachowały jedynie dwie grupy przedsiębiorców, tj. osoby rozliczające się kartą podatkową oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.


I tak, firmy na karcie podatkowej opłacają stałą, miesięczną składkę w wysokości 9% wynagrodzenia minimalnego. Stała składka zdrowotna dla ryczałtowców zależy z kolei od przedziału przychodowego, do którego dany przedsiębiorca został zakwalifikowany. Więcej na ten temat piszemy w tym artykule.

Zdecydowaną większość przedsiębiorców wciąż stanowią jednak pozostałe dwie grupy, tj. osoby na podatku liniowym oraz te rozliczające się według skali podatkowej. W ich przypadku, składka zdrowotna jest obecnie zmienna i zależy od wysokości dochodu osiąganego w poszczególnych miesiącach. W konsekwencji, liniowcy oraz firmy na skali zmuszone są do comiesięcznego wyliczania składki zdrowotnej na podstawie bieżących danych finansowych.

Konsekwencją przyjęcia takiego systemu jest również fakt, iż wysokość składki zdrowotnej dla liniowców i osób na skali jest w praktyce nieograniczona i może przyjmować dowolnie wysokie wartości. Wiele wskazuje jednak na to, iż zaledwie po dwóch latach obowiązywania tych zasad, przywitamy kolejny, nowy system naliczania składek zdrowotnych.

 

Będą zmiany i ryczałt dla wszystkich

Według informacji opublikowanych przez DGP, rząd prowadzi obecnie prace koncepcyjne nad przywróceniem ryczałtowej składki zdrowotnej dla wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą, w tym również dla liniowców oraz osób rozliczających podatek według skali podatkowej.

Według cytowanych przez DGP źródeł rządowych, rząd pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwiłoby opłacanie składki zdrowotnej na prostszych niż obecnie zasadach. Zgodnie z najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, liniowcy oraz przedsiębiorcy na skali uzyskają możliwość opłacania składki zdrowotnej na zasadach zbliżonych do tych, które obecnie obowiązują w przypadku ryczałtowców. O tym, jak składkę zdrowotną rozliczają ryczałtowcy, piszemy na tej stronie.

Według wstępnych założeń, liniowcy oraz firmy na skali - podobnie jak ryczałtowcy - płaciliby jedną z trzech ryczałtowych wartości składki zdrowotnej. O tym, którą z tych trzech ryczałtowych składek należy uiścić, decydowałby przedział dochodowy, w którym znajdują się zarobki przedsiębiorcy.

Przypomnijmy, że w przypadku ryczałtowców obowiązują obecnie trzy przedziały przychodowe, tj.:

  • przychody poniżej 60 tys. zł
  • przychody w przedziale 60 - 300 tys. zł
  • przychody powyżej 300 tys. zł.

Wysokość składki zdrowotnej w poszczególnych przedziałach wynosi odpowiednio: 376 zł, 627 zł oraz 1128 zł (zobacz szczegóły).

Co istotne jednak, przedziały dochodowe dla liniowców oraz osób na skali, musiałyby kształtować się inaczej niż w przypadku ryczałtowców. Należy bowiem pamiętać, iż przedziały dla ryczałtowców dotyczą uzyskiwanych przez nich przychodów, podczas gdy dwie pozostałe grupy przedsiębiorców posługują się kategorią dochodu.

Można się więc spodziewać, iż uchwalone ostatecznie nowe przedziały dochodowe będą odnosić się do wartości niższych niż ma to obecnie miejsce w przypadku ryczałtowców. Z aktualnymi przedziałami przychodowymi dla ryczałtowców można zapoznać się na tej stronie.

 

Ile wyniesie nowa składka zdrowotna?

Wartości progów dochodowych to jednak nie wszystko. Równie istotna będzie bowiem sama wysokość składki zdrowotnej w poszczególnych przedziałach.

Według źródeł rządowych, na które powołuje się DGP, obecnie trwają już w tym temacie robocze rozmowy pomiędzy urzędnikami ZUS, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Zdrowia. Konkretne liczby, jak dotąd, pozostają jednak tajemnicą. O wszelkich nowych informacjach w tym zakresie będziemy na bieżąco informować na naszych łamach.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Ruszyły dopłaty do paliwa. Aż 1400 zł dofinansowania.
  Sąd Najwyższy: ZUS musi zwrócić pieniądze za 3 lata wstecz
  Nowe składki ZUS na 2024 rok
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?