Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wysyłka JPK w 2019 roku będzie możliwa bez podpisu

 

10/01/2019

urzad-skarbowy-very-big

Wysyłanie plików JPK bez elektronicznego podpisu miało być możliwe jedynie do końca 2018 roku. W ostatnim momencie ministerstwo zmieniło jednak plany. Podpis elektroniczny pod JPK nie będzie wymagany.

 Przypomnijmy, że od stycznia 2018 roku każdy mały przedsiębiorca będący płatnikiem VAT jest zobowiązany do comiesięcznej wysyłki tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego.

W celu ułatwienia wysyłki plików JPK, na początku 2018 roku ministerstwo finansów dopuściło możliwość wysyłki plików bez konieczności opatrywania ich podpisem elektronicznym czy nawet profilem zaufanym. Takie ułatwienie miało być jednak wprowadzone jedynie na okres przejściowy, który zgodnie z przepisami rozporządzenia upłynął wraz z końcem 2018 roku.


Jeszcze na początku grudnia wydawało się zatem, iż styczniowa wysyłka plików JPK będzie odbywać się już na nowych, bardziej restrykcyjnych zasadach, o czym informowaliśmy na tej stronie.

Wszystko wskazuje jednak na to, iż Minister Finansów doszedł do wniosku, że wymóg podpisu pod plikiem JPK jest wciąż zbyt dużą barierą dla wielu osób prowadzących małe działalności gospodarcze. Kilka dni przed końcem roku Ministerstwo opublikowało bowiem nowe rozporządzenie, zgodnie z którym preferencyjny sposób wysyłki plików JPK został przedłużony bezterminowo.

Oznacza to, że przedsiębiorcy w dalszym ciągu będą mieli możliwość wysyłki plików JPK bez konieczności używania w tym celu podpisu elektronicznego ani też profilu zaufanego. Do wysyłki plików JPK wciąż wystarczy zatem jedynie podanie danych podatnika, tj.:

  • NIP lub PESEL,
  • imię i nazwisko,
  • data urodzenia,
  • wysokość przychodu wykazanego w rozliczeniu podatkowym za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok obecny.

Podobnie jak w roku 2018, możliwość takiego uproszczonego uwierzytelnienia nie będzie jednak dostępna dla wszystkich. Nowe rozporządzenie przewiduje bowiem, że z takiego udogodnienia nadal korzystać będą mogły jedynie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Pełna treść nowego rozporządzenia dostępna jest tutaj.

Jednocześnie warto przypomnieć, że już za kilka miesięcy ma dojść do scalenia pliku JPK z deklaracją VAT-7. Prawdopodobnie bowiem już od lipca 2019 roku te dwa oddzielne dokumenty zostaną połączone w jeden plik. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj.  

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS w 2019 roku
  Skarbówka kontroluje pliki JPK
  Ważne zmiany w ZUS w 2019 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?