Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

COVID-19: Rząd przywraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia szkół

 

16/12/2020

zus-duzy

Rząd zapowiedział przywrócenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców z powodu zamknięcia szkół. ZUS wypłaci rodzicom świadczenie opiekuńcze za okres 21 dni. Komu i na jakich zasadach przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy w najbliższych tygodniach?

 



Przypomnijmy, że rząd zapowiedział wprowadzenie kolejnych restrykcji z powodu rozwoju epidemii koronawirusa. Zapowiedziane przez rząd ograniczenia dotyczyć będą m.in. całkowitego zamknięcia szkół podstawowych oraz szkół średnich.

Zgodnie z nowymi restrykcjami, w okresie od 20 grudnia 2021 roku do 9 stycznia 2022 roku zamknięte zostaną wszystkie klasy szkół średnich i podstawowych, a uczniowie tych szkół przejdą w tym okresie na nauczanie zdalne.

W związku z całkowitym zamknięciem szkół, rząd zapowiedział przywrócenie tzw. dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przypomnijmy, że ostatnio tego typu instrument pomocowy funkcjonował przed wakacjami 2021 roku i nie został przedłużony od września, pomimo licznych przypadków zamykania szkół z powodu kwarantanny.


Z nowego harmonogramu prac Rady Ministrów wynika jednak, że już w najbliższych dniach opublikowane zostanie rozporządzenie, zgodnie z którym dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadzony zostanie na cały okres świąteczno-noworoczny objęty nauką zdalną, tj. za okres od 20 grudnia 2021 roku do 9 stycznia 2022 roku:

"W związku z planowanym w okresie od dnia 20 grudnia 2021 r. do dnia 9 stycznia 2022 r. wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach podstawowych i średnich, obecnie na mocy projektowanego rozporządzenia proponuje się przyznać prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w dniach w jakich ww. placówki będą funkcjonowały w trybie nauki zdalnej.

W projekcie rozporządzenia proponuje się przyznanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w okresie od dnia 20 grudnia 2021 r. do dnia 9 stycznia 2022 r. (na okres 21 dni)."

Warto zauważyć, że we wspomnianym okresie 21 dni zawiera się jedynie 6 dni nauki szkolnej, tj. 3 dni przed Świętami (20-22 grudnia) oraz 3 dni po Nowym Roku (3-5 stycznia). Pomimo tego, rodzice dzieci szkolnych będą mogli uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy za cały okres 21 dni, tj. od 20 grudnia do 9 stycznia.

Warto również wspomnieć, że osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zdecydują się na pobieranie zasiłku, nie zapłacą również składek ZUS za cały okres 21 dni. O tym, w jaki sposób pomniejszyć składki ZUS w okresie pobierania zasiłku, piszemy na tej stronie.

 

Czym jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Przypomnijmy, że zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem. Zasiłek ten wypłacany jest zarówno w przypadku choroby dziecka, jak i z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem zdrowym w sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia szkoły, przedszkola lub żłobka. Szczegółowo na temat zasad przyznawania zasiłku można przeczytać na tej stronie.

W normalnej sytuacji, maksymalny okres, za który ZUS wypłaca zasiłek opiekuńczy, wynosi 60 dni w ciągu całego roku kalendarzowego. Przy czym łączny okres 60 dni przysługuje łącznie matce i ojcu dziecka. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Przepisy tarczy antykryzysowej wprowadziły jednak wyjątkową zasadę, zgodnie z którą w przypadku zamknięcia szkoły z powodu epidemii koronawirusa, rodzicowi dziecka przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który nie wlicza się do wspomnianego wcześniej limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych, lecz przysługuje dodatkowo, ponad standardowy limit.

 

Kto może liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Zgodnie z projektem rozporządzenia, dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany będzie na tych samych zasadach, jakie obowiązywały w poprzednich miesiącach epidemii COVID-19. Co to oznacza?

W przypadku zamknięcia szkoły zasiłek opiekuńczy wypłacany jest na dziecko zdrowe. Oznacza to, że możliwość uzyskania zasiłku ograniczona będzie wiekiem dziecka.

O ile bowiem w przypadku choroby, zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicowi do 14 roku życia dziecka, o tyle w przypadku zamknięcia placówki oświatowej, rodzice mogą liczyć na zasiłek z ZUS jedynie w przypadku dzieci, które nie ukończyły 8 latZ zasiłku można więc korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka. Więcej na temat zasiłku opiekuńczego można przeczytać na tej stronie.

Wyjątek dotyczy dzieci, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. W tym przypadku, dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest do ukończenia przez dziecko:

  • 16 lat, w przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności,
  • 18 lat, w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • 24 lat, w przypadku posiadania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

 

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, w celu uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, nie muszą składać standardowego kompletu dokumentów (tj. formularzy ZUS Z-15A oraz ZUS Z-3b). Wnioskowanie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy odbywa się bowiem w oparciu o uproszczony wniosek wysyłany na formularzu ZAS-58. Wniosek ten można pobrać na tej stronie.

O tym, w jaki sposób obliczyć wysokość przysługującego nam zasiłku zasiłku oraz jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy, piszemy szczegółowo na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Od Nowego Roku wsparcie finansowe dla firm
  Składka zdrowotna. Jak nie stracić odliczenia?
  Ryczałt 2022. Dla kogo podatek 12% a dla kogo 8,5% ?
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?