Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Działalność bez rejestracji i zwolnienie z ZUS. Nowe przepisy weszły już w życie.

 

08/05/2018

zus-duzy

Małych firm nie trzeba już rejestrować. Natomiast te większe mogą już korzystać z półrocznego zwolnienia ze składek ZUS. Dokładnie 30 kwietnia weszły w życie nowe przepisy Prawa Przedsiębiorców.

 Nowe przepisy wchodzące w skład tzw. Konstytucji Biznesu stały się w końcu obowiązującym w Polsce prawem. Przypomnijmy, że najważniejszą jej częścią - z punktu widzenia osób zamierzających podjąć działalność gospodarczą - jest Ustawa Prawo Przedsiębiorców, która wprowadziła dwa zupełnie nowe rozwiązania w zakresie możliwości uniknięcia składek ZUS.

Pierwszym rozwiązaniem jest tzw. działalność nieewidencjonowana, czyli możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji w jakichkolwiek urzędach. Począwszy od 30 kwietnia 2018 roku, działalności nie muszą już rejestrować te osoby, których miesięczne przychody nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli na chwilę obecną kwoty 1050 zł.


Co istotne, osoby wykonujące taką niezarejestrowaną działalność nie podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, w związku z czym nie muszą opłacać żadnych składek ZUS (w tym również składki zdrowotnej). Nie oznacza to jednak, że są zwolnione z podatku dochodowego. Szczegółowo na temat podatkowych aspektów działalności nierejestrowanej, a także tego, komu i kiedy przysługuje prawo do prowadzenia takiej działalności pisaliśmy w tym artykule.

Od 30 kwietnia można korzystać również z drugiego rozwiązania wpisanego do Konstytucji Biznesu, tj. z tzw. ulgi na start. To z kolei rozwiązanie dotyczy tych działalności gospodarczych, które podlegają już rejestracji. Osoby prowadzące taką, zarejestrowaną już działalność mogą skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS przez pierwsze pół roku prowadzenia firmy.

Zwolnienie z daniny na rzecz ZUS dotyczy wszystkich składek na ubezpieczenie społeczne oraz składki na Fundusz Pracy. Przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności przedsiębiorca jest zatem zobowiązany do opłacania jedynie składki zdrowotnej. Zwolnienie z pozostałych składek przysługujące - co do zasady - przez 6 miesięcy, można jednak wydłużyć do niemal 7 miesięcy. O tym, jak to zrobić oraz jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać to zwolnienie, pisaliśmy szczegółowo na tej stronie.

Przypomnijmy jednocześnie, iż oba wprowadzone nowymi przepisami rozwiązania nie wykluczają możliwości wykorzystania ulg obowiązujących już wcześniej. Po skorzystaniu z przywileju działalności nierejestrowanej oraz wykorzystaniu półrocznego zwolnienia z ZUS, nowy przedsiębiorca ma zatem prawo skorzystania dodatkowo z tzw. małego ZUS-u czyli opłacania składek ZUS w obniżonej wysokości przez kolejne dwa lata prowadzenia działalności. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Składki ZUS będą uzależnione od przychodu
  Podatek spadnie do 9%. Ale nie dla wszystkich.
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?