Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Po Świętach nowe tarcze antykryzysowe

 

24/03/2021

zus-duzy

Po Świętach Wielkiej Nocy może nas czekać kolejny twardy lockdown. Tymczasem rząd już zapowiada wdrożenie kolejnych tarcz antykryzysowych, umarzając firmom miliardy długów.

 Wszystko wskazuje na to, iż przedsiębiorcy liczący na luzowanie epidemicznych obostrzeń będą musieli jeszcze sporo poczekać. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział właśnie wprowadzenie kolejnych restrykcji, jeszcze przed Świętami Wielkiej Nocy:

"Wokół nas - Niemcy, Czesi, inne kraje wprowadzają nowe obostrzenia i my także najpóźniej w czwartek przedstawimy na kolejne dwa tygodnie pewne nowe obostrzenia właśnie po to, żeby przydusić wirusa raz jeszcze i doczekać do tego momentu, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że odporność zbiorowa zwycięża z wirusem."


Od kiedy nowe restrykcje miałyby zacząć obowiązywać? O tym możemy dowiedzieć się z wypowiedzi głównego rządowego doradcy ds. COVID-19, Andrzeja Horbana, który zapowiada wprowadzenie całkowitego lockdownu już od najbliższej niedzieli:

"Jesteśmy bardzo bliscy całkowitego zamknięcia (...) Bardzo możliwe, że od niedzieli będzie w Polsce całkowity lockdown. Jeżeli już w czwartek, czy w środę będziemy zbliżali się do liczby 30 tys. zakażeń wyraźnie ją przekraczając, to będzie już nie tylko potencjalny scenariusz, ale realny."

O zbliżającym się zamknięciu gospodarki może również świadczyć dzisiejszy komunikat Kancelarii Premiera dotyczący całkowitego umorzenia subwencji udzielonych w ramach tzw. pierwszej tarczy finansowej.

Przypomnijmy, że pierwotnie firmy zobowiązane były do zwrotu 25% kwoty subwencji otrzymanej wiosną 2020 roku. W dniu dzisiejszym rząd ogłosił jednak pełne umorzenie kwot wypłaconych w ramach tych subwencji. Proces umarzania rozpocznie się w kwietniu i obejmie kwotę aż 7 mld zł. Kolejna pomoc rządowa na tak dużą skalę może więc świadczyć o braku szans na normalne funkcjonowanie firm w perspektywie najbliższych tygodni.

O dużym prawdopodobieństwie ziszczenia się tego czarnego scenariusza może również świadczyć fakt, iż premier Mateusz Morawiecki już teraz zapowiedział wdrożenie kolejnych tarcz antykryzysowych i kolejnych instrumentów pomocowych dla zamkniętych branż:

"Będzie kolejna tarcza, zwłaszcza dla tych branż jak hotelarstwo, gastronomia, restauracyjna, turystyka."

Premier dodał jednocześnie, iż oprócz kontynuowania pomocy na dotychczasowych zasadach, wprowadzone zostaną dodatkowe instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców. Z informacji ujawnionych przez przedstawiciela Ministerstwa Rozwoju wynika, iż jednym z takich instrumentów będzie tzw. bon gastronomiczny uprawniający do darmowych posiłków w restauracjach. O szczegółach tego rozwiązania piszemy na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Pomoc finansowa dla firm w 2021 roku
  Składka zdrowotna na 2021 rok
  Bezzwrotne dofinansowanie niezależnie od PKD
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?