Składki ZUS - Aktualne i historyczne

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Polski Ład: Składka zdrowotna osoby współpracującej przy prowadzeniu działalności gospodarczej

 

30/03/2022

zus-duzy

Nowelizacja przepisów Polskiego Ładu przewiduje obniżenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla osób współpracujących przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Składka zdrowotna ulegnie obniżeniu jeszcze w tym roku.

 Przypomnijmy, że od 1 stycznia obowiązują nowe zasady opłacania składki zdrowotnej przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Od 2022 roku wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców zależy od formy opodatkowania firmy. Inną składkę zdrowotną zapłacą więc przedsiębiorcy na podatku liniowym, inną firmy rozliczające się na zasadach ogólnych, a jeszcze inną ryczałtowcy i firmy na karcie podatkowej (zobacz szczegóły).

Składka zdrowotna w kwocie ryczałtowej przysługuje obecnie jedynie firmom rozliczającym się kartą podatkową oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (zobacz szczegóły). Z kolei w przypadku liniowców oraz firm na skali podatkowej, wysokość składki zdrowotnej uzależniona jest od dochodów przedsiębiorcy. W aktualnym stanie prawnym liniowcy płacą składkę zdrowotną w wysokości 4,9% dochodów, zaś firmy na skali podatkowej opłacają składkę na poziomie 9% dochodów (zobacz szczegóły).


Powyższe zasady dotyczą jednak tylko samych przedsiębiorców. W zupełnie inny sposób wyliczana jest zaś składka zdrowotna za osobę współpracującą przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

 

Czym jest współpraca przy prowadzeniu działalności?

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych posługuje się pojęciem "osoby współpracującej z osobą prowadzącą działalność gospodarczą". Osoba taka, pod względem obowiązku opłacania składek ZUS, traktowana jest tak, jakby sama była przedsiębiorcą.

Takimi osobami współpracującymi są, według ustawy:

 • małżonek
 • dzieci
 • rodzice
 • dzieci drugiego małżonka
 • dzieci przysposobione
 • macocha
 • ojczym

jeżeli pozostają z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują z nim przy prowadzeniu działalności.

Osobą współpracującą nie jest natomiast brat i siostra przedsiębiorcy.

Za współpracę przy prowadzeniu działalności może zostać uznana każda pomoc przy jej wykonywaniu. Nie ma przy tym znaczenia ani okres, przez który taka pomoc jest udzielana, ani wymiar czasu pracy, ani też wiek osoby współpracującej.

Do uznania członka rodziny za osobę współpracującą nie ma również znaczenia forma współpracy. Osobą współpracującą jest zatem zarówno córka zatrudniona u ojca-przedsiębiorcy na podstawie umowy o pracę, jak i żona, która pomaga przedsiębiorcy nieodpłatnie, nie będąc związaną z mężem żadną umową. Wystarczy samo przystąpienie członka rodziny do wykonywania jakichkolwiek czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Składki ZUS, czyli składki na ubezpieczenie społeczne osoby współpracującej, opłacane są na identycznych zasadach i w tej samej wysokości, jak w przypadku samego przedsiębiorcy. Szczegółowo na temat składek opłacanych za osobę współpracującą piszemy w tym artykule.

Od stycznia 2022 roku zupełnie inaczej jednak wyliczana jest składka zdrowotna osoby współpracującej.

 

Osoba współpracująca płaci składkę zdrowotną ryczałtem

Zgodnie z przepisami uchwalonymi w ramach tzw. Polskiego Ładu, od stycznia 2022 roku składka zdrowotna za osobę współpracującą opłacana jest w kwocie ryczałtowej.

Podstawę wymiaru składki zdrowotnej osoby współpracującej stanowi 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.

Kwota składki zdrowotnej osoby współpracującej stanowi 9% tak ustalonej podstawy wymiaru.

W 2022 roku podstawa wymiaru składki zdrowotnej osoby współpracującej wynosi 6221,04 zł. Oznacza to, że wysokość składki zdrowotnej dla osoby współpracującej w 2022 roku wynosi 559,89 zł miesięcznie.

Co istotne, tak ustalona wysokość składki zdrowotnej obowiązuje w przypadku wszystkich osób współpracujących, niezależnie od tego, jakie zasady ustalania składki zdrowotnej stosuje sam przedsiębiorca. Niezależnie zatem, czy sam przedsiębiorca rozlicza się podatkiem liniowym, skalą podatkową, czy też ryczałtem, osoba współpracująca przy jego działalności zapłaci zawsze identyczną składkę zdrowotną w wymienionej wyżej, ryczałtowej kwocie.

 

Obniżka składki zdrowotnej jeszcze w tym roku

Zgodnie z zapowiedziami rządu, jeszcze w tym roku uchwalona zostanie nowelizacja Polskiego Ładu. Wśród najważniejszych zmian podatkowych, jakie czekają nas od lipca tego roku, znalazła się m.in. obniżka PIT z 17% do 12% oraz likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej (zobacz szczegóły).

Zmianie ulegną również przepisy dotyczące składki zdrowotnej, którą będzie można odliczyć od dochodu. Szczegółowo o nadchodzących zmianach piszemy tutaj.

To jednak nie wszystkie zmiany, jakie wejdą w życie w trakcie tego roku. Nowe przepisy przewidują bowiem także obniżenie składki zdrowotnej dla osób współpracujących.

Zgodnie z nowymi przepisami, obniżeniu ulegnie podstawa wymiaru składki zdrowotnej osób współpracujących. Od lipca 2022 roku wspomniana podstawa wymiaru wynosić będzie nie tak jak dotychczas 100%, lecz jedynie 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.

Oznacza to, że począwszy od lipca 2022 roku, składka zdrowotna dla osób współpracujących wynosić będzie jedynie 419,92 zł. Treść nowych przepisów dostępna jest na tej stronie

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Składka zdrowotna na 2022 rok (Ryczałt)
  Polski Ład 2.0. Rząd zapowiada zmiany.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?