Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Składka zdrowotna za styczeń 2022. Na starych zasadach, ale w nowej wysokości.

 

05/01/2022

zus-duzy

Składka zdrowotna za styczeń 2022 roku (płatna w lutym) nie będzie uzależniona od dochodu. Kalkulowana będzie bowiem jeszcze w oparciu o stare zasady. Składka zdrowotna za styczeń będzie jednak wyższa niż składka za grudzień.

 Przypomnijmy, że 1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy uchwalone w ramach tzw. Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jaka czeka przedsiębiorców od Nowego Roku, jest całkowita zmiana zasad opłacania składki zdrowotnej.

W nowym stanie prawnym, większość osób prowadzących działalność gospodarczą zapłaci nową składkę zdrowotną, której wysokość uzależniona będzie od osiąganych dochodów. W przypadku firm rozliczających podatek na zasadach ogólnych, składka zdrowotna wyniesie 9% dochodu, zaś w przypadku liniowców składka kalkulowana będzie jako 4,9% dochodu. Więcej na temat nowej składki zdrowotnej można przeczytać na tej stronie.


Na składkę zdrowotną w ryczałtowej wysokości mogą liczyć jedynie przedsiębiorcy rozliczający się kartą podatkową (składka w wysokości 270,90 zł) oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (zobacz szczegóły).

W tym drugim przypadku wysokość składki zdrowotnej będzie jednak zależna od wysokości osiąganych przychodów i oscylować będzie w przedziale od 320 zł do 960 zł. Dokładne wysokości składki zdrowotnej dla ryczałtowców poznamy jednak dopiero w drugiej połowie stycznia (zobacz szczegóły).

 

Składka za styczeń 2022 na starych zasadach

Chociaż nowe przepisy weszły w życie już 1 stycznia, to nowe zasady naliczania składki zdrowotnej, dla znacznej części przedsiębiorców zaczną obowiązywać dopiero w odniesieniu do składki zdrowotnej za miesiąc luty.

Nowe przepisy wprowadzają bowiem pojęcie tzw. roku składkowego. Zgodnie z ustawą, rok składkowy nie jest jednak tożsamy z rokiem kalendarzowym, gdyż obejmuje on okres od 1 lutego do 31 stycznia. Oznacza to, że osoby rozliczające się podatkiem liniowym oraz według skali podatkowej zapłacą składkę zdrowotną według nowych zasad po raz pierwszy dopiero za miesiąc luty 2022 roku, z terminem płatności do 20 marca 2022 roku (sprawdź nowe terminy płatności składek obowiązujące od 2022 roku).

Co zatem ze składką styczniową? Składkę zdrowotną za miesiąc styczeń 2022 roku opłacimy jeszcze według starych zasad, obowiązujących w 2021 roku. Stare zasady nie oznaczają jednak starej wysokości składki zdrowotnej. Składka za styczeń 2022 kalkulowana będzie bowiem w oparciu o nową podstawę wymiaru.

Przypomnijmy, że podstawę wymiaru składki zdrowotnej - zgodnie ze starymi zasadami - stanowi 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.

Na dzień dzisiejszy nie znamy jeszcze wspomnianej podstawy wymiaru, gdyż wartość tego wskaźnika za czwarty kwartał 2021 roku opublikowana zostanie przez GUS dopiero w drugiej połowie stycznia. Wtedy też poznamy wartość nowej składki zdrowotnej za styczeń 2022 (zobacz szczegóły). 

Nową wartość składki zdrowotnej opublikujemy niezwłocznie na naszych łamach. Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o zmianach w zakresie składek ZUS, zapisz się na nasz newsletter.

 

Nowa składka zdrowotna dla ryczałtowców

Podobnie jak nie znamy jeszcze składki zdrowotnej na styczeń 2022 dla liniowców i firm na zasadach ogólnych, tak nie znamy również ryczałtowej składki zdrowotnej, jak obowiązywać będzie od stycznia 2022 roku w przypadku osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (zobacz szczegóły).

Składka zdrowotna dla ryczałtowców liczona jest bowiem w oparciu o ten sam wskaźnik, który jest podstawą do wyliczenia składki zdrowotnej za miesiąc styczeń 2022 dla pozostałych przedsiębiorców. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, wskaźnik ten poznamy dopiero w drugiej połowie stycznia, o czym niezwłocznie poinformujemy na naszych łamach.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy w 2022 roku?
  Zwolnienie ze składki zdrowotnej w 2022 roku
  Wyższe składki ZUS w 2022 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?