Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Składki ZUS od przychodu. Będzie dłuższy termin na zgłoszenie.

 

16/01/2019

zus-duzy

Od 1 stycznia przedsiębiorcy mają możliwość opłacania składek ZUS od przychodu. Niestety, termin na zgłoszenie się do nowej ulgi upłynął już... 8 stycznia. Sejm prawdopodobnie zmieni jednak ustawę tak, aby zgłoszenie możliwe było również po tym terminie.

 



Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2019 roku obowiązują przepisy nowej ustawy, która wprowadziła tzw. składki ZUS od przychodu. Od Nowego Roku osoby prowadzące małe działalności gospodarcze nie mają już obowiązku odprowadzania pełnych składek ZUS w ryczałtowej wysokości. Składki ZUS uzależnione zostały bowiem od wysokości przychodu osiągniętego w roku poprzednim. Szczegółowo na temat nowego rozwiązania pisaliśmy w tym artykule.

Podstawowym warunkiem, jaki należy spełnić, aby skorzystać z nowej preferencji, jest odpowiednio mała skala prowadzonej działalności. Składki ZUS od przychodu mogą bowiem opłacać jedynie Ci przedsiębiorcy, których roczny przychód nie przekroczył 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Szczegółowo na temat warunków skorzystania z tzw. małego ZUS-u pisaliśmy tutaj.


Na początku stycznia opisywaliśmy, jakie kroki należy podjąć, aby przejść z dotychczasowych składek ryczałtowych na obniżone składki od przychodu (szczegóły tutaj).

Jednym z najważniejszych wymogów jest dotrzymanie ustawowego terminu na zgłoszenie się do nowej preferencji. Dokumenty zgłoszeniowe należy bowiem złożyć w standardowym terminie 7 dni, tj. w takim samym, w jakim dokonywane są wszelkie inne zmiany w zakresie składek ZUS. Oznacza to, że termin na zgłoszenie do małego ZUS-u upłynął... 8 stycznia.

Dla urzędników ZUS termin ten jest nieprzekraczalny, co oznacza, że zgłoszenie dokonane po 8 stycznia będzie nieskuteczne, a osoba składająca taki wniosek będzie mogła skorzystać z niższych składek dopiero w przyszłym roku.

Z dopływających do nas sygnałów wynika, że informacja o terminie zgłoszenia nie dotarła do wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców, a co za tym idzie - wielu z nich nie zdążyło zgłosić się do niższego ZUS-u w wymaganym terminie. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby takie - pomimo spełnienia kryterium przychodowego - straciły więc szansę na opłacanie niższych składek ZUS w roku 2019. A wszystko to przez bardzo krótki termin wymagany na dokonanie zgłoszenia.

Obawy te znalazły również potwierdzenie w oficjalnych danych. Według rządowych szacunków, do skorzystania z nowej ulgi uprawnionych było ok. 170 tys. małych przedsiębiorców. Liczba osób, które rzeczywiście złożyły wnioski jest jednak znacznie niższa. Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców podało, iż:

"127 400 przedsiębiorców, uprawnionych do małego ZUS, zdążyło złożyć wnioski o zmianę kodu ubezpieczenia społecznego."

Oznacza to, że aż 25% osób uprawnionych do ulgi nie złożyło w terminie stosownego wniosku. Problem ten został zauważony również przez Rzecznika Przedsiębiorców, Adama Abramowicza, który zauważył, że:

"Utrzymanie terminów zmiany kodów w ZUS na dzień 08.01.2019 r. pozbawi tysiące potencjalnych beneficjentów małego ZUS możliwości skorzystania z szansy, jaką dała przedsiębiorcom Konstytucja Biznesu. Niestety wielu przedsiębiorców – zwłaszcza, tych którzy ledwo wiązali koniec z końcem, właśnie z powodu obciążeń ZUS – wciąż nie wie o małym ZUS."

Dlatego Rzecznik Przedsiębiorców złożył na ręce Premiera Morawieckiego pismo, w którym wnioskuje o wydłużenie ustawowego terminu:

"Zwracam się z wnioskiem o podjęcie działań w celu przedłużenia terminu do 31 stycznia 2019 r. na skuteczne zawiadomienie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zmianie tytułu ubezpieczenia przez beneficjentów przepisów o tzw. małym ZUS-ie. (...)"

Rzecznik zapowiedział jednocześnie, iż podjęte mają zostać prace nad nowelizacją ustawy, która umożliwiłaby skorzystanie z ulgi większej liczbie osób. Rzecznik MŚP poinformował w komunikacie, iż:

"Zbieramy opinie od przedsiębiorców i w ciągu miesiąca przedstawimy propozycje nowelizacji ustawy wprowadzającej Mały ZUS. (...) Wydłużeniu powinien ulec przede wszystkim termin składania wniosków."

Podjęcie interwencji przez Rzecznika Przedsiębiorców rodzi więc szanse dla tych wszystkich, którzy przegapili termin na złożenie odpowiednich dokumentów.

Na dzień dzisiejszy jednak nie wiadomo jeszcze, kiedy Sejm zajmie się nowelizacją. O wszelkich zmianach w tej kwestii będziemy na bieżąco informować na naszych stronach. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Ważne zmiany w ZUS i podatkach w 2019 roku
  Składki ZUS w 2019 roku. Czekają nas poważne zmiany.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?