Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Składki ZUS za lipiec 2020 płatne do 10 sierpnia

 

03/08/2020

zus-duzy

Nowe przepisy, przedłużające okres zwolnienia ze składek ZUS dla niektórych firm, do tej pory nie zostały uchwalone. W sierpniu przedsiębiorcy zapłacą więc składki ZUS na normalnych zasadach, obowiązujących przed wybuchem epidemii koronawirusa.

 Przypomnijmy, że w związku z epidemią koronawirusa, w kwietniu tego roku uchwalone zostały przepisy, zgodnie z którymi osoby prowadzące działalność gospodarczą mogły uzyskać zwolnienie z opłacania składek ZUS za okres marzec - maj 2020 r. O tym, jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia, pisaliśmy w tym artykule.

Na chwilę obecną wciąż nie zostały uchwalone dodatkowe przepisy, które umożliwiałyby przedsiębiorcom przedłużenie tego zwolnienia na kolejne miesiące, choć według zapewnień rządu, przepisy takie są w przygotowaniu. O planach przedłużenia okresu zwolnienia z ZUS pisaliśmy w tym artykule.


W związku z brakiem nowych przepisów, osoby prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są zatem do opłacenia w sierpniu składek ZUS na takich samych zasadach, jakie obowiązywały przed wybuchem epidemii koronawirusa.

Przedsiębiorcy opłacający składki ZUS wyłącznie za siebie, zobowiązani są do zapłaty składek za miesiąc lipiec, w terminie do 10 sierpnia 2020 roku.

Przedsiębiorcy będący płatnikami składek również za innych ubezpieczonych, opłacają składki ZUS w terminie do 17 sierpnia (15 sierpnia wypada w sobotę).

Poniższa tabela przedstawia wysokość obowiązkowych składek ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

 

Składki ZUS za lipiec 2020 r., płatne do 10 sierpnia 2020 r.

 

Składki pełne

Składki preferencyjne

- składka zdrowotna 362,34 zł 362,34 zł
- składka emerytalna 612,19 zł 152,26 zł
- składka rentowa 250,90 zł 62,40 zł
- składka chorobowa 76,84 zł 19,11 zł
- składka wypadkowa 52,37 zł 13,03 zł
- składka na Fundusz Pracy 76,84 zł -

Łącznie składki ZUS za miesiąc lipiec wynoszą 1431,48 zł (łącznie z dobrowolną składką na ubezpieczenie chorobowe) lub 1354,64 zł (bez składki chorobowej).

Łączna wysokość preferencyjnych składek ZUS za miesiąc lipiec wynosi 609,14 (łącznie z dobrowolną składką na ubezpieczenie chorobowe) lub 590,03 zł (bez składki chorobowej).

Przypominamy, że znana jest już skala podwyżki składek ZUS od stycznia 2021 roku. Szczegółowo na temat wysokości nowych składek ZUS piszemy na tej stronie.

Powrót do comiesięcznych płatności składek ZUS dotyczy wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od branży, w której prowadzą działalność. Przypomnijmy jednak, że przedsiębiorcy szczególnie dotknięci skutkami epidemii mogą wciąż korzystać z innych form pomocy finansowej, o których piszemy tutaj.

Przypomnijmy także, iż osoby prowadzące działalność gospodarczą w niektórych województwach mogą wciąż składać wnioski o bezzwrotne dotacje w wysokości 23 tys. zł. Szczegółowo na temat warunków uzyskania dotacji piszemy w tym artykule.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Dotacje na pomoc prawną dla firm
  Koronawirus: Jak wydłużyć zasiłek opiekuńczy?
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?