11/07/2023
Aż o połowę wzrośnie limit przychodów uprawniający przedsiębiorców do rozliczeń podatku na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Przypomnijmy, że w 2021 roku weszły w życie przepisy znacznie ułatwiające możliwość korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przed tą datą bowiem możliwość opłacania podatku ryczałtowego zarezerwowana była dla stosunkowo niewielkiej grupy przedsiębiorców. Do 2020 roku ustawa o podatku ryczałtowym ograniczała bowiem jego stosowanie jedynie do określonych branż i zawodów.
Co więcej, przepisy obowiązujące do końca 2020 roku ograniczały możliwość korzystania z ryczałtu jedynie do tych przedsiębiorców, których roczne przychody nie przekraczały 250 tys. EUR. Po zmianie przepisów w 2021 roku limit ten został podwyższony aż 8-krotnie, czyli do kwoty 2 mln EUR. Dziś wiemy już, że to nie koniec ułatwień dla osób, które chciałyby skorzystać z tej formy rozliczeń podatkowych.
Urzędująca od kilku miesięcy Sejmowa Komisja do spraw deregulacji skierowała właśnie do Sejmu projekt nowej ustawy deregulacyjnej. Nowe przepisy wprowadzają kilkadziesiąt różnych rozwiązań mających na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Jedno z tych rozwiązań polegać ma właśnie na kolejnym podniesieniu limitu przychodów uprawniających do korzystania z ryczałtu.
Zgodnie z nowymi przepisami, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ma być dostępny dla każdego przedsiębiorcy, którego przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 3 mln EUR. Oznacza to podniesienie dotychczasowego limitu aż o 50% i aż 12-krotny wzrost względem stanu sprzed roku 2021.
Nowe przepisy mają wejść w życie już 1 stycznia 2024 roku. Nowy ustawowy limit odnosił się będzie zatem do przychodów osiągniętych w roku 2023. Pełna treść nowych przepisów dostępna jest na tej stronie.
Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:
Zobacz również: | Bezpłatna księgowość dla firm teraz z dopłatami |
Zmiany w JPK. Wysyłka PKPiR raz do roku. | |
Nowe składki ZUS na 2024 rok | |