Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wizytę u kosmetyczki można zaliczyć do firmowych kosztów

 

04/10/2023

urzad-skarbowy-very-big

W niektórych przypadkach, kobieta prowadząca działalność gospodarczą może zaliczyć wizytę u kosmetyczki do kosztów uzyskania przychodu. Tak wynika z oficjalnej interpretacji wydanej przez Krajową Informację Skarbową.

 Zaledwie kilka tygodni temu informowaliśmy o niedawnej interpretacji podatkowej, w której Krajowa Informacja Skarbowa zgodziła się na zaliczenie do firmowych kosztów wydatków poniesionych na masażystę, fizjoterapię i zajęcia relaksacyjne (zobacz szczegóły).

Teraz okazuje się, że to nie koniec tegorocznych interpretacji podatkowych, które pozytywnie zaskakują przedsiębiorców. Tym razem bowiem Krajowa Informacja Skarbowa zrobiła prezent przedsiębiorczym paniom, pozwalając na zaliczenie do kosztów firmy wydatków poniesionych u... kosmetyczki. Kto i w jakich okolicznościach może skorzystać z takiej możliwości?

W tym przypadku, o wydanie interpretacji podatkowej wystąpiła kobieta prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, polegającą na publikacji w Internecie zdjęć oraz filmów w ramach współpracy reklamowej z klientami oraz na realizacji sesji zdjęciowych oraz sesji filmowych.


Firma publikuje materiały głównie w obszarze kulinarnym, w ramach których przedstawiane są fotografie i filmy z widocznymi dłońmi właścicielki.

Według kobiety, pielęgnacja dłoni widocznych na zdjęciach jest zatem zabiegiem koniecznym i wymaganym na potrzeby prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Wydatki poniesione na stylizację paznokci u kosmetyczki są więc niezbędne do autoprezentacji i mają one bezpośredni związek przyczynowy z uzyskiwaniem przychodów z prowadzonej działalności.

Właścicielka firmy wystąpiła więc do władz skarbowych z pytaniem, czy wydatki poniesione na stylizację paznokci w salonie kosmetycznym mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem kobiety i uznał, że wskazane przez nią wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W interpretacji indywidualnej (sygn. 0115-KDIT3.4011.172.2023.3.AD) możemy przeczytać, iż:

"Skoro celem poniesienia przez Panią wydatków na stylizację paznokci jest możliwość właściwego przygotowania się do udziału w zdjęciach i filmach, uznać należy, że są to wydatki, które na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym do osób fizycznych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w zakresie, w jakim racjonalnie jest to uzasadnione rozmiarem działalności."

W wydanej interpretacji, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zaznaczył jednocześnie, iż warunkiem zaliczenia w koszty wydatków na kosmetyczkę jest spełnienie istotnego warunku. Mianowicie, wydatki zaliczane do kosztów firmy nie mogą mieć wyłącznie charakteru osobistego. Ponadto, muszą być też właściwie udokumentowane.

Pełna treść interpretacji podatkowej dostępna jest na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Ruszyły dopłaty do paliwa. Aż 1400 zł dofinansowania.
  Sąd Najwyższy: ZUS musi zwrócić pieniądze za 3 lata wstecz
  Amortyzacja nieruchomości skrócona do 5 lat
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?