Składki ZUS - Aktualne i historyczne

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wrócą wyższe stawki VAT na paliwo, prąd i gaz

 

08/11/2022

5-zl-2-quart-big

Rząd zapowiada koniec Tarczy Antyinflacyjnej w obecnej formule. Na wydłużenie preferencji nie ma bowiem zgody Komisji Europejskiej. Stawki VAT na paliwo, gaz i energię wyniosą znowu 23%. Ale premier zapowiada już kolejne działania osłonowe.

 Przypomnijmy, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i stale rosnących cen surowców, rząd wprowadził obniżone stawki VAT w ramach tzw. Tarczy Antyinflacyjnej.

Przepisy Tarczy Antyinflacyjnej wprowadzane były w dwóch etapach. Ostatecznie, obowiązująca od lutego Tarcza Antyinflacyjna 2.0. wprowadziła m.in.:

 • obniżenie podatku VAT na paliwa - z 23% na 8%
 • obniżenie VAT na energię elektryczną z 23% na 5%
 • obniżenie VAT na gaz ziemny z 23% na 0%
 • obniżenie VAT na ciepło systemowe z 23% na 5%
 • obniżenie VAT na żywność z 5% na 0%
 • obniżenie VAT na nawozy do 0%
 • zwolnienie z akcyzy sprzedaży energii elektrycznej.


Zredukowanie stawek VAT spowodowało znaczne obniżenie cen. Przykładowo, olej napędowy, który obecnie kosztuje ok. 8 zł, przy normalnej stawce VAT kosztowałby ponad 9 zł. Zobacz, jak kupować paliwo jeszcze taniej.

Początkowo, obniżone stawki VAT miały obowiązywać jedynie przez 3 miesiące. Rząd podjął jednak dwukrotnie decyzję o wydłużeniu Tarczy, wskutek czego niższy VAT zostanie z nami do końca tego roku. Wszystko wskazuje jednak na to, iż kolejnego wydłużenia Tarczy nie będzie.

 

Komisja Europejska mówi "NIE"

Na wczorajszej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki poinformował, iż dalsze wydłużanie Tarczy Antyinflacyjnej będzie niemożliwe ze względu na sprzeciw Komisji Europejskiej:

"Komisja Europejska zabrania nam kontynuacji tarczy antyinflacyjnej, właściwie grozi nam karami za wdrożenie obniżonej stawki VAT na nośniki energetyczne, za chwilę będziemy mieli postępowanie, kolejne kary. Nie chcemy otwierać kolejnego frontu."

Premier dodał jednocześnie, iż pomimo gróźb ze strony Komisji, rząd będzie próbował, możliwie jak najdłużej utrzymywać zerowe stawki VAT na żywność. Premier wyraził nadzieję, że przynajmniej w tym przypadku Komisja Europejska nie będzie gwałtownie protestować.

Jednocześnie Premier zapowiedział, iż - wymuszona unijnymi decyzjami - rezygnacja z obniżonych stawek VAT, nie oznacza rezygnacji z Tarczy Antyinflacyjnej. Według zapowiedzi Premiera, działania osłonowe będą kontynuowane, ale już w innej formule:

"Ze strony Komisji Europejskiej nawet mamy groźby, że będą nakładane kary, jeżeli nie wycofamy się z dotychczasowych działań osłonowych, obniżek stawek podatkowych VAT. (...) Jednak z tarczy antyinflacyjnej nie rezygnujemy. (...) Będziemy zabiegać o to, aby przynajmniej te obniżki VAT [na żywność] zostały utrzymane, a wszystkie pozostałe będziemy amortyzować innym mechanizmem."

Z wypowiedzi Premiera wynika więc, że po powrocie do standardowych stawek VAT, rząd zamierza kontynuować osłonowe działania antyinflacyjne, ale już w innej formule. Na obecnym etapie, Premier nie przedstawił jednak szczegółów nowego mechanizmu. Jako przykład podał jedynie przyszłoroczne, ustawowe zamrożenie cen energii na poziomie z roku 2022.

Jeśli zatem Komisja Europejska nie zmieni zdania i stawki VAT rzeczywiście wrócą do poziomu 23%, z dużym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się dodatkowych działań osłonowych w postaci kolejnych dopłat, czy też przetestowanych już w te wakacje promocyjnych obniżek cen paliw na stacjach benzynowych. Zobacz jak można uzyskać rabat na paliwo już dzisiaj

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Małe firmy zapłacą 10% mniej
  Będzie zwolnienie z podatku Belki
  Zwolnienia lekarskie na nowych zasadach
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?