Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Znamy już nowy wzór eFaktury. Już wkrótce będzie obowiązkowy.

 

27/09/2023

urzad-skarbowy-very-big

Nadchodzi obowiązkowe e-Fakturowanie. Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie wzór nowej e-Faktury, który już wkrótce stanie się obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców.

 Przypomnijmy, że Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to, że już od lipca 2024 roku polskie firmy objęte zostaną obowiązkowym systemem eFakturowania.

W nowym systemie, obowiązkowe eFaktury wystawiane będą za pośrednictwem rządowego systemu i trafiać będą nie tylko do kontrahenta, lecz również na serwer fiskusa. Szczegółowo na temat zasad wystawiania eFaktur w nowym systemie piszemy w tym artykule.

Co do zasady, przystąpienie do Krajowego Systemu eFaktur (KSeF) będzie obligatoryjne od dnia 1 lipca 2024 roku. Od tego dnia większość firm w Polsce nie będzie mogła wystawiać już faktur w sposób inny niż za pomocą KSeF.


Wyjątkiem będą przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W ich przypadku bowiem, obowiązkowe eFakturowanie wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2025 roku.

Okres przejściowy przewidziany został również dla faktur uproszczonych oraz faktur wystawianych z kas fiskalnych. Faktury takie również będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie aż do końca 2024 roku. Więcej na temat terminów wdrożenia eFaktur pisaliśmy na tej stronie.

 

Znamy już nowy wzór e-Faktury

Rządowy system e-Faktur uruchomiony został już w styczniu 2022 roku. Od tego czasu e-Fakturowanie dostępne jest dla wszystkich polskich przedsiębiorców, lecz przystąpienie do niego było do tej pory dobrowolne.

W ramach już funkcjonującego systemu, Ministerstwo Finansów udostępniło wzór e-Faktury, czyli tzw. strukturę logiczną FA(1). Struktura ta nie była jednak strukturą docelową, a resort finansów już wcześniej zapowiadał zmianę w tym zakresie, jeszcze przed wprowadzeniem obowiązku e-Fakturowania. I tak się właśnie stało. Od 1 września obowiązywać zaczął bowiem nowy wzór eFaktury.

Ministerstwo Finansów opublikowało strukturę logiczną nowej e-Faktury FA(2). Nowy wzór e-Faktury dostępny jest w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP (kliknij tutaj). Strukturę logiczną pliku nowej wersji e-Faktury można pobrać również tutaj.

To właśnie ta wersja e-Faktury już za 10 miesięcy stanie się obowiązkowa dla wszystkich polskich firm. Zgodnie z uchwalonymi przepisami, wystawienie faktury niezgodnie z obowiązującym wzorem podlegać będzie wysokim karom pieniężnym. O tym, ile wynoszą te kary i na kogo będą nakładane, piszemy w tym artykule.

Przypomnijmy również, że jedynie w nielicznych przypadkach, przedsiębiorcy zwolnieni będą z obowiązku wystawiania eFaktur. O tym, komu przysługuje takie zwolnienie piszemy na tej stronie

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Rusza bon paliwowy. Aż 400 zł do wydania na dowolne paliwo.
  Obowiązek wysyłki PKPiR w nowym pliku JPK
  Składki ZUS wzrosną do 1600 zł
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?