Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowe deklaracje ZUS. Znowu zmiana.

 

25/01/2016

zus-duzy

Stare formularze już wkrótce stracą ważność. ZUS wprowadza nowy wzór deklaracji ZUS DRA. Jest to najczęściej wypełniana przez przedsiębiorców deklaracja rozliczeniowa.

 Zmianę wzoru deklaracji wprowadziło rozporządzenie wydane 10 listopada 2015 roku. Odchodzący Minister Pracy i Polityki Społecznej wprowadził zmiany w deklaracji w ostatnich dniach swojego urzędowania.

Zmiany w deklaracji ZUS DRA związane są z wprowadzeniem nowego świadczenia rodzicielskiego (o szczegółach pisaliśmy tutaj). Nowy wzór deklaracji obowiązywać będzie jednak wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od tego, czy z takiego świadczenia korzystają czy też nie.

Co zmieni się w deklaracji ZUS DRA, że poprzedni minister zdecydował się na wprowadzenie nowego wzoru? W nowym formularzu nie ulegnie zmianie ilość pól, ani nawet ich układ. Jedyna zmiana polega na tym, iż jedno z pól formularza (pozycja V.04) stanie się edytowalne dla płatnika składek. W związku z tym, pole to... zmienia kolor z czerwonego na biały (sic!).

Wydawać by się mogło, że jest to zmiana zupełnie nieistotna. Jednak z tego właśnie błahego powodu stare formularze już wkrótce stracą ważność. Deklaracja zgłoszona na starym formularzu będzie zatem uznawana przez ZUS za nieprawidłową i wymagać będzie korekty.

Dla pełnego obrazu sytuacji dodajmy, iż miliony czystych deklaracji wydrukowanych dla ZUS według starego wzoru trafi wkrótce do kosza, a ZUS zleci wydrukowanie kolejnych milionów egzemplarzy według nowego wzoru...

Nowa deklaracja ZUS DRA dostępna jest tutaj.

Nowy wzór deklaracji zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2016 roku. Na nowym formularzu powinny więc zostać złożone dane za marzec 2016 roku.  

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Ważne zmiany ZUS w 2016 roku
  Składka zdrowotna na 2016 rok
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?