03/04/2018
Prezydent podpisał ustawę. Znamy już zatem dokładną datę wejścia w życie półrocznego zwolnienia ze składek ZUS oraz przepisów o działalności nierejestrowanej.
Przypomnijmy, że nowa Ustawa Prawo Przedsiębiorców, która stanowi element tzw. Konstytucji Biznesu, ma całkowicie zastąpić obowiązującą dotychczas ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.
Nowa ustawa wprowadza generalną zasadę stanowiącą, iż to, co nie jest prawem zakazane, jest dozwolone. Powołując się na zapisy ustawy, przedsiębiorca będzie mógł zatem podejmować wszelkie działania, z wyjątkiem jedynie tych, których wyraźnie zakazują przepisy prawa. Szczegółowo na temat nowej ustawy pisaliśmy tutaj.
Wśród szczegółowych rozwiązań zawartych w Prawie Przedsiębiorców znalazły się również przepisy zwalniające nowych przedsiębiorców z opłacania składek ZUS. Tzw. "ulga na start" ma obowiązywać przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia firmy i będzie przysługiwać każdej osobie zakładającej nową działalność gospodarczą po dniu wejścia ustawy w życie.
Półroczne zwolnienie z opłacania daniny będzie dotyczyć składek na ubezpieczenie społeczne oraz składki na Fundusz Pracy. Zwolnienie nie obejmie jednak składki zdrowotnej.
Zgodnie z nowymi przepisami, z ulgi skorzystać będzie mógł każdy nowy przedsiębiorca, który spełni łącznie dwa warunki:
- zakłada działalność gospodarczą po raz pierwszy lub podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia oraz
- nie wykonuje tej działalności na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
Jak już informowaliśmy miesiąc temu, prace nad ustawą uległy wydłużeniu ze względu na poprawki zgłoszone w Senacie. Początkowo ustawa miała wejść w życie już 1 marca 2018 roku, przy czym półroczne zwolnienie ze składek miało zacząć obowiązywać od dnia 31 marca. Tak się jednak nie stało, ponieważ senackie poprawki wymusiły znaczne wydłużenie całego procesu legislacyjnego. W ostatecznym brzmieniu ustawy przewidziano zatem, że ustawa wejdzie w życie dopiero po 30 dniach od jej ogłoszenia. O szczegółach pisaliśmy tutaj.
Senackie poprawki zostały zatwierdzone przez Sejm już 6 marca, jednak ustawa czekała ponad dwa tygodnie na podpis Prezydenta (22 marca). Ostatni etap, tj. ogłoszenie ustawy w Dzienniku Ustaw, również nie przebiegł w ekspresowym tempie. Na ten krok czekaliśmy bowiem kolejny tydzień. Ostatecznie jednak ustawa ogłoszona została 30 marca. Oznacza to, że nowe przepisy o półrocznym zwolnieniu ze składek ZUS wejdą w życie w dniu 30 kwietnia 2018 roku.
Działalności gospodarcze założone począwszy od 30 kwietnia 2018 roku będą zatem mogły skorzystać z 6-miesięcznego zwolnienia z ZUS.
Dokładnie w tym samym dniu zacznie obowiązywać również kolejne rozwiązanie przewidziane w Prawie Przedsiębiorców, tj. działalność nieewidencjonowana.
Przypomnijmy, że nowe przepisy znoszą obowiązek rejestracji działalności gospodarczej w przypadku, gdy przychody z tej działalności nie przekraczają kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, a osoba podejmująca taką działalność nie prowadziła działalności gospodarczej w okresie poprzednich 60 miesięcy. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy w tym artykule.
Osoby, których miesięczne przychody nie przekraczają kwoty 1050 zł nie będą musiały zatem zgłaszać faktu prowadzenia działalności gospodarczej, a co za tym idzie, nie będą zobowiązane do opłacania żadnych składek ZUS.
Pamiętać należy jednak, że działalność nierejestrowana nie oznacza zwolnienia z podatku dochodowego. O szczegółach związanych z ewidencjonowaniem dochodów i rozliczaniem podatku w ramach działalności nierejestrowanej będziemy informować na naszych łamach w najbliższym czasie.
Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:
Zobacz również: | Jak uniknąć składek ZUS |
Składka wypadkowa 2018 | |
Zwolnienie z ZUS przez pół roku | |