Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Półroczne zwolnienie z ZUS uchwalone przez Sejm

 

31/01/2018

zus-duzy

Konstytucja Biznesu została uchwalona. Od marca nowe firmy nie zapłacą składek ZUS przez pół roku prowadzenia działalności. Najmniejsze firmy nie zapłacą zaś składek w ogóle.

 Przypomnijmy, iż pod nazwą "Konstytucja Biznesu" kryje się pakiet kilku różnych ustaw. Najważniejszą z nich - z punktu widzenia małych firm - jest ustawa Prawo Przedsiębiorców.

Na ostatnim styczniowym posiedzeniu, Sejm uchwalił większością głosów aż pięć ustaw wchodzących w skład Konstytucji Biznesu. Co ciekawe, za przyjęciem nowej ustawy Prawo Przedsiębiorców głosowały zgodnie prawie wszystkie kluby parlamentarne (PiS, Kukiz15, Nowoczesna, PSL). Przeciwko przyjęciu nowych rozwiązań był jednak cały klub PO.

Przyjęte przez Sejm Prawo Przedsiębiorców wprowadza zupełnie nowe rozwiązanie polegające na zwolnieniu nowych firm ze składek ZUS. Zgodnie z nowymi przepisami, każda nowo zarejestrowana firma będzie bowiem zwolniona z opłacania składek przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności. Zwolnieniem objęte zostały składki na ubezpieczenie społeczne, a więc składka emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa. Nowe przepisy wejdą w życie już 31 marca 2018 roku. O szczegółach nowej ulgi pisaliśmy w tym artykule.

AKTUALIZACJA (01.03.2018): Termin wdrożenia opisywanych zmian został przesunięty o kilka tygodni (zobacz szczegóły).


Ta sama ustawa wprowadza również pojęcie tzw. działalności nierejestrowanej. Osoby, które osiągają miesięczne przychody niższe od 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, nie będą musiały w ogóle rejestrować działalności, a co za tym idzie, nie będą miały obowiązku opłacania jakichkolwiek składek ZUS (w tym również składki zdrowotnej). To rozwiązanie wejdzie w życie wcześniej, bo już 1 marca 2018 roku.

AKTUALIZACJA (01.03.2018): Termin wdrożenia opisywanych zmian został przesunięty o kilka tygodni (zobacz szczegóły).

.

W praktyce więc, już wkrótce każda osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą może skorzystać jednocześnie z kilku nowych rozwiązań umożliwiających znaczne obniżenie obciążeń płaconych obecnie na rzecz ZUS. Przedsiębiorca rozpoczynający działalność, który w pierwszych miesiącach aktywności nie osiąga przychodów, nie będzie bowiem musiał dokonywać żadnych czynności zgłoszeniowych, a co za tym idzie - nie zapłaci żadnych składek do ZUS.

Rejestracja nie będzie również wymagana po osiągnięciu pierwszych przychodów tak długo, jak przychody te nie przekroczą pułapu 1050 zł w skali miesiąca. Jeśli jednak w którymś z miesięcy przychód taki zostanie osiągnięty, działalność będzie podlegała zgłoszeniu w ciągu 7 dni od momentu przekroczenia wspomnianego limitu przychodów.

To jednak nie będzie oznaczać końca zwolnień. W tym momencie bowiem przedsiębiorca będzie mógł dodatkowo skorzystać z półrocznego zwolnienia z ZUS, co oznacza, że jeszcze przez kolejne 6 miesięcy nie będzie miał obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. W tym przypadku zapłaci jedynie składkę zdrowotną w wysokości 319,94 zł. O nowej wysokości składki zdrowotnej pisaliśmy tutaj.

To jednak nie wszystko. Po wykorzystaniu półrocznego zwolnienia, będzie można bowiem dodatkowo skorzystać jeszcze z 2-letniej ulgi w ZUS. Przez kolejne 24 miesiące przedsiębiorca będzie miał zatem prawo do opłacania składek w obniżonej wysokości. Te preferencyjne składki wynoszą obecnie 520,10 zł. Z wysokością ulgowych składek ZUS można zapoznać się tutaj.

Dopiero po upływie tego okresu, przedsiębiorca zapłaci składki w normalnej wysokości, tj. w kwocie 1232,16 zł.  O aktualnej wysokości składek pisaliśmy tutaj.

Kolejną zmianą przewidzianą w Prawie Przedsiębiorców jest zniesienie obowiązku posługiwania się numerem REGON. Ustawa wprowadza zasadę, iż w obrocie gospodarczym wystarczającą identyfikację przedsiębiorcy stanowić będzie numer NIP.

Przypomnijmy również, iż Prawo Przedsiębiorców wprowadza także generalną zasadę stanowiącą, iż to, co nie jest prawem zakazane, jest dozwolone. Powołując się na artykuł 8 ustawy, przedsiębiorca może zatem podejmować wszelkie działania, z wyjątkiem jedynie tych, których wyraźnie zakazują przepisy prawa. Nowe przepisy zdecydowanie odrzucają zatem stosowaną dotychczas przez wielu urzędników praktykę, według której zgodne z prawem jest tylko takie działanie, które zostało dozwolone przez odpowiednie przepisy. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Ulga na start. Znamy szczegóły.
  Ważne zmiany w podatkach i ZUS w 2018 roku
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?