Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zmiany ZUS: Zwolnienie z ZUS dla większej liczby firm

 

19/07/2023

zus-duzy

Działalność bez składek ZUS stanie jeszcze bardziej dostępna. Zaledwie miesiąc po wprowadzeniu wyższego limitu przychodów, rząd zapowiada kolejne zmiany w przepisach o działalności nierejestrowanej.

 Do Sejmu trafiła kolejna nowelizacja przepisów o działalności nierejestrowanej. Nowe przepisy ponownie zmieniają zasady, na jakich możliwe będzie korzystanie z możliwości prowadzenia firmy bez opłacania składek ZUS. Kolejna liberalizacja przepisów ma doprowadzić do rozszerzenia kręgu osób, które będą mogły skorzystać z takiej możliwości.

Przypomnijmy, że nie każda osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek jej rejestracji. Od 2018 roku obowiązują bowiem przepisy Ustawy Prawo Przedsiębiorców, które wprowadziły pojęcie tzw. działalności nieewidencjonowanej. Brak obowiązku rejestracji przez osobę prowadzącą drobną działalność gospodarczą niesie ze sobą kilka niezwykle istotnych korzyści. Najważniejszą z nich jest brak obowiązku opłacania składek ZUS (zobacz szczegóły).


 

Kto nie musi rejestrować działalności gospodarczej?

W stanie prawnym obowiązującym do końca czerwca 2023 roku, działalność nie podlegała obowiązkowi rejestracji w przypadku, gdy miesięczny przychód z takiej działalności nie przekraczał kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pensja minimalna w pierwszym półroczu 2023 roku wynosiła 3490 zł, w związku z czym wspomniany miesięczny limit był równy kwocie 1745 zł (zobacz szczegóły).

Po zmianach, które weszły w życie w lipcu 2023 roku, limit ten został znacząco podwyższony. Od 1 lipca 2023 roku limit ten wynosi nie 50%, a aż 75% wynagrodzenia minimalnego. Co więcej, wynagrodzenie minimalne od lipca również znacząco wzrosło - z poziomu 3490 zł do kwoty 3600 zł (zobacz szczegóły). Zmiana przepisów w zakresie działalności nierejestrowanej wraz ze zmianą wynagrodzenia minimalnego spowodowała zatem, iż limit przychodów uprawniający do prowadzenia działalności nierejestrowanej wzrósł od lipca z poziomu 1745 zł do kwoty aż 2700 zł (zobacz szczegóły)

 

Limit przychodów zmieni się ponownie

Obradująca od kilku miesięcy Sejmowa Komisja do spraw deregulacji skierowała właśnie do Sejmu projekt nowej ustawy deregulacyjnej. Nowe przepisy wprowadzają kilkadziesiąt różnych rozwiązań mających na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Zawarte w nowej ustawie zmiany dotyczą także m.in. przepisów o działalności nierejestrowanej.

Pierwszą z proponowanych w tym zakresie zmian jest wprowadzenie limitu przychodu w postaci kwoty rocznej, zamiast obowiązującej obecnie kwoty miesięcznej. Nowe przepisy likwidują zatem dotychczasowy miesięczny limit w wysokości 75% wynagrodzenia minimalnego i wprowadzają w jego miejsce limit roczny w wysokości 9-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Jak wynika z uzasadnienia do ustawy, wprowadzenie limitu rocznego ma rozszerzyć możliwość prowadzenia działalności nieewidencjonowanej na dodatkowe grupy osób. Limit miesięczny uniemożliwiał bowiem korzystanie z działalności nierejestrowanej m.in. przez osoby, których przychody zmieniały się znacznie w trakcie roku i tylko sezonowo wzrastały ponad dozwolony limit miesięczny.

Co ważne, wynagrodzenie minimalne  w 2024 roku ma wzrosnąć do kwoty aż 4300 zł. Nowy roczny limit przychodów dla działalności nierejestrowanej wzrośnie więc do poziomu 9-krotności tej kwoty. Od przyszłego roku działalność gospodarcza nie będzie musiała być zatem rejestrowana tak długo, jak przychód z działalności nie przekroczy kwoty 38700 zł w ciągu danego roku.

 

Będzie również krótszy okres karencji

Zmiana sposobu liczenia przychodów to jednak nie jedyna zmiana w zakresie działalności nierejestrowanej, jaką wprowadzają przepisy nowej ustawy deregulacyjnej.

Przypomnijmy, że aktualnie obowiązujące przepisy ograniczają możliwość korzystania z działalności nierejestrowanej jedynie do tych osób, które nie prowadziły działalności gospodarczej w okresie poprzednich 60 miesięcy. Nowe przepisy skracają ten okres do zaledwie 24 miesięcy.

Wprowadzenie 2-letniego zamiast 5-letniego okresu karencji ma na celu złagodzenie funkcjonującego obecnie ograniczenia i w konsekwencji stanowić ma zachętę do podejmowania działalności nierejestrowanej przez dodatkowe grupy osób.

Nowe przepisy ułatwiające dostęp do działalności nierejestrowanej mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku. Pełna treść nowych przepisów dostępna jest na tej stronie

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Bezpłatne zakupy na Allegro. Dla przedsiębiorców.
  Nowa składka zdrowotna: ryczałt dla wszystkich
  Niższe składki ZUS bez limitów czasowych
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?