Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Remont prywatnego mieszkania przedsiębiorcy jako koszt firmy

 

11/10/2023

urzad-skarbowy-very-big

Przedsiębiorca może zaliczyć wydatki na remont prywatnego mieszkania do kosztów uzyskania przychodu. Może również dokonać odliczenia podatku VAT od zakupionych materiałów budowlanych. Tak wynika z oficjalnej interpretacji podatkowej wydanej przez Krajową Informację Skarbową.

 



O wydanie interpretacji podatkowej wystąpił przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Przedsiębiorca wykonuje usługi informatyczne, a jego nowym miejscem prowadzenia działalności ma być jeden z pokojów w jego prywatnym mieszkaniu.

Pokój ten został wyremontowany, a przedsiębiorca poniósł wydatki związane z zakupem materiałów budowlanych, takich jak farby, płyty g-k czy panele podłogowe.

Według przedsiębiorcy, wydatki na zakup materiałów budowlanych powinny stanowić koszt uzyskania przychodu firmy, gdyż wydzielony i wyremontowany pokój będzie służył wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca uważa również, że podatek VAT wykazany na fakturach zakupowych powinien podlegać odliczeniu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca wystąpił więc do władz skarbowych z pytaniem, czy wydatki poniesione na remont pokoju w prywatnym mieszkaniu mogą stanowić koszt uzyskania przychodu jego firmy oraz czy przysługuje mu w takim przypadku prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu materiałów budowlanych.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy i uznał, że wskazane przez niego wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dyrektor KIS uznał również za zasadne odliczenie podatku VAT od zakupów dokonanych w związku z remontem pokoju. W interpretacji indywidualnej (sygn. 0114-KDIP4-2.4012.404.2023.2.MŻA) możemy przeczytać, iż:

"Skoro zamierza Pan jako czynny podatnik podatku VAT wykorzystywać wyremontowany pokój do prowadzenia działalności gospodarczej, tym samym podatek naliczony z tytułu wydatków związanych z ponoszonymi nakładami na jego remont podlegać będzie odliczeniu. W konsekwencji, przysługiwać będzie Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego z związku ponoszonymi wydatkami na remont pokoju."

Pełna treść interpretacji podatkowej dostępna jest na tej stronie.

Co istotne, władze skarbowe potwierdziły możliwość odliczenia całości podatku VAT od faktur zakupowych w związku z faktem, iż remontowany pokój służy wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.

Należy jednak pamiętać, iż sytuacja wyglądałaby nieco inaczej, w przypadku gdy zakupione materiały budowlane zostałyby wykorzystane do remontu zarówno powierzchni "firmowej", jak i tej przeznaczonej na cele mieszkalne. Wówczas, przedsiębiorcy przysługiwałoby zaliczenie w koszty oraz odliczenie podatku VAT jedynie w pewnej proporcji. O tym, jak dokonać takiego częściowego odliczenia pisaliśmy w tym artykule.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Ruszyły dopłaty do paliwa. Aż 1400 zł dofinansowania.
  Wizyta u kosmetyczki w kosztach firmy
  Amortyzacja nieruchomości skrócona do 5 lat
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?