Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Składki ZUS od dochodu. Rząd zapowiada rewolucję dla firm.

 

09/09/2019

zus-duzy

Będzie rewolucja w naliczaniu składek ZUS dla firm. Premier Morawiecki zapowiedział właśnie wprowadzenie składek ZUS uzależnionych od dochodów przedsiębiorcy.

 Wszystko wskazuje na to, iż trwająca od kilku miesięcy dyskusja nad zastąpieniem ryczałtowego ZUS-u zupełnie nowym systemem naliczania składek, przyniosła w końcu wymierne rezultaty. Na sobotniej konwencji programowej PiS, premier Morawiecki zapowiedział bowiem wprowadzenie składek ZUS uzależnionych od dochodów przedsiębiorcy.

Przypomnijmy, że od kilku miesięcy różne organizacje zgłaszały swoje własne propozycje zmian w systemie naliczania składek ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Proponowane rozwiązania bywały mniej lub bardziej radykalne. Zgodnie z tymi pierwszymi, proponowano pozostawienie składek ryczałtowych przy jednoczesnym zmniejszeniu podstawy wymiaru. Te bardziej radykalne zakładały z kolei całkowitą dobrowolność w opłacaniu ZUS-owskiej daniny. Szczegółowo na temat tych propozycji pisaliśmy w tym artykule.


Sobotnia konwencja PiS początkowo nie zapowiadała rewolucji w tym akurat zakresie. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. Podczas swojego wystąpienia premier Mateusz Morawiecki nieoczekiwanie zapowiedział, iż:

"Po wprowadzeniu Małej Działalności Gospodarczej, czyli ZUS-u od przychodu, idziemy w kierunku liczenia ZUS-u od dochodu i takiego zagwarantowania, żeby było łatwiej tym, którzy mają niższe dochody, którzy się rozkręcają, inwestują."

Zapowiedź premiera można uznać za przełomową dla polskich przedsiębiorców działających w formie jednoosobowych działalności gospodarczych. Do tej pory bowiem żaden rząd nie naruszył trwającego od 20 lat status quo opartego na ryczałtowych składkach ZUS, płaconych w identycznej kwocie przez wszystkie firmy, niezależnie od wysokości osiąganych przez nie dochodów. Pewnym wyłomem było co prawda wprowadzenie na początku tego roku tzw. Małego ZUS-u, ale ta niewielka korekta systemu oparta była na przychodach i dotyczyła jedynie wąskiej grupy przedsiębiorców.

Obecna zapowiedź premiera jest natomiast odczytywana jako radykalny zwrot, który wprowadzi system oparty na realnych dochodach przedsiębiorcy.

Premier nie określił dokładnej daty wprowadzenia nowego systemu. Na konwencji nie przedstawiono również szczegółów nowego rozwiązania. Można jednak zakładać, że słowa premiera nawiązywały do propozycji zmian przedstawionych niedawno przez Federację Przedsiębiorców Polskich. To właśnie bowiem ta organizacja proponowała zastąpienie ryczałtowego ZUS-u składkami uzależnionymi od dochodu i powiązanie tychże składek z podstawą opodatkowania. O szczegółach tego rozwiązania pisaliśmy tutaj.

AKTUALIZACJA (23.09.2019): Rząd przedstawił szczegóły dotyczące wysokości nowych składek ZUS od dochodu (zobacz szczegóły).

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  ZUS odpuszcza małym firmom
  Mały ZUS - w przyszłym roku wyższy limit
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?