Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wakacje od ZUS. Będzie jeden miesiąc urlopu dla przedsiębiorcy.

 

10/01/2024

zus-duzy

Nie trzy miesiące jak pierwotnie planowano, a jedynie miesiąc wyniosą tzw. wakacje od ZUS. Rząd zapowiada wprowadzenie urlopów dla przedsiębiorców jeszcze w tym roku.

 Przypomnijmy, że dwa największe komitety wyborcze tworzące obecną koalicję rządzącą zapowiadały w kampanii wyborczej wprowadzenie czasowego zwolnienia ze składek ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą (zobacz szczegóły).

Zgodnie z obietnicą Koalicji Obywatelskiej, przedsiębiorcy mieli uzyskać możliwość skorzystania z jednego miesiąca "urlopu", w trakcie którego nie płaciliby składek ZUS. Deklaracja ta zawierała też drugi element. Za okres urlopu, ZUS miał bowiem wypłacać przedsiębiorcy świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej, czyli w kwocie 2150 zł. Więcej na temat tej propozycji przeczytasz tutaj.

Z kolei Trzecia Droga obiecała przedsiębiorcom całkowitą dobrowolność w opłacaniu składek ZUS. Początkowe zapowiedzi wskazywały, iż dobrowolność ta dotyczyć miała wszystkich firm. Później jednak Trzecia Droga wycofała się z tych deklaracji, ograniczając "dobrowolność" jedynie do "mikrofirm zagrożonych niewypłacalnością" (zobacz szczegóły).


Wszystko wskazuje jednak na to, że ostatecznie przyjęte rozwiązanie będzie znacznie okrojoną wersją obu tych zapowiedzi.

 

Miały być 3 miesiące zwolnienia z ZUS, ale...

Pod koniec zeszłego tygodnia w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowane zostały założenia projektu nowej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Zgodnie z nowym projektem, każda osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą miała uzyskać możliwość rezygnacji z podlegania ubezpieczeniom społecznym przez 3 miesiące w roku. Na rządowych stronach wciąż przeczytać możemy, iż zgodnie z planowanymi przepisami:

"Każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zamiarze niepodlegania pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, a także o nieopłacaniu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy w wymiarze do 3 miesięcy kalendarzowych w ciągu roku kalendarzowego."

Zwolnienie miało dotyczyć składek na ubezpieczenie społeczne oraz składki na Fundusz Pracy. Łączna miesięczna wysokość tych składek w 2024 roku wynosi 1600 zł (zobacz szczegóły). Trzymiesięczne wakacje składkowe pozwoliłyby zatem zaoszczędzić każdemu przedsiębiorcy kwotę 4800 zł rocznie.

 

Będzie tylko jeden miesiąc zwolnienia

Wieść o wakacjach składkowych w wymiarze aż trzech miesięcy rozniosła się w środowisku przedsiębiorców lotem błyskawicy. Ale radość nie trwała długo. Już we wtorek bowiem, Premier Donald Tusk poinformował na konferencji prasowej, iż:

"Osoby prowadzące firmy będą mogły wybrać w roku jeden miesiąc, w którym nie będą płacić obowiązkowej składki na ZUS."

Co więcej, według nowych założeń do ustawy, jednomiesięczne wakacje od ZUS przysługiwać mają jedynie mikroprzedsiębiorcom, w tym osobom samozatrudnionym.

Co ciekawe, w miesiącu w którym przedsiębiorca korzystać będzie z wakacji składkowych, będzie mógł wciąż prowadzić działalność gospodarczą i wystawiać faktury. Korzystanie z urlopu nie pozbawi też przedsiębiorcy prawa do ubezpieczeń, gdyż składki za okres urlopu opłacone zostaną przez ZUS.

Warto zauważyć, iż okrojone z trzech do jednego miesiąca wakacje składkowe są realizacją przedwyborczej obietnicy tylko w połowie. Przypomnijmy bowiem, że proponowany w kampanii wyborczej urlop miał być urlopem płatnym. Zgodnie z pierwotną deklaracją, każdy przedsiębiorca miał otrzymać za okres urlopu świadczenie urlopowe w wysokości 2150 zł. Z nowej wersji projektu, przedstawionej przez Premiera, element ten jednak zniknął.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju i Technologii, nowe przepisy miałyby wejść w życie w 2025 roku. Ministerstwo nie wyklucza jednak wprowadzenia wakacji składkowych jeszcze w roku 2024.

Co istotne, miesięczne zwolnienie dotyczyć będzie jedynie składek na ubezpieczenie społeczne oraz składki na Fundusz Pracy. Wakacje składkowe nie obejmą zatem składki zdrowotnej, którą zapłacić będzie trzeba w pełnej wysokości na dotychczasowych zasadach. Zapowiadane zmiany w przepisach nie spowodują również przywrócenia zapowiadanej wcześniej starej składki zdrowotnej. O zapowiedziach przywrócenia starych zasad naliczania składki zdrowotnej pisaliśmy w tym artykule.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Rusza wsparcie finansowe dla małych firm
  Działalność bez składek ZUS w 2024 roku
  Odliczenie składki zdrowotnej w 2024 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?