Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zmiany w ZUS w 2020 roku jednak nie od stycznia

 

16/12/2019

zus-duzy

Reforma składkowa wprowadzająca niższe składki ZUS od dochodu nie wejdzie w życie od Nowego Roku. Zmienione przepisy zakładają przesunięcie terminu wdrożenia nowego systemu składkowego.

 Przypomnijmy, że zapowiadana jeszcze przed wyborami ustawa ma doprowadzić do istotnych zmian w sposobie naliczania składek ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców. Firmy osiągające przychody nie wyższe niż 120 tys. zł rocznie mają zostać zwolnione z opłacania dotychczasowych składek w ryczałtowej wysokości. W zamian, mają opłacać składki ZUS, których wysokość uzależniona będzie od osiąganych przez nie dochodów. Szczegółowo na temat nowych składek ZUS pisaliśmy tutaj.

Jeszcze dwa miesiące temu niemal pewnym wydawało się, iż nowelizacja ustawy zostanie uchwalona w ekspresowym tempie i nowy system składkowy zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2020 roku.

Zapowiedzi te wynikały jednak z przekonania, iż w nowym parlamencie siły polityczne rozłożą się podobnie jak w poprzedniej kadencji i partia rządząca ponownie zdominuje obie izby parlamentu. Tak się jednak nie stało. Ostatecznie okazało się bowiem, iż przewagę w Senacie zdobyły partie opozycyjne. A to pociągnęło za sobą poważne konsekwencje, m.in. w tempie uchwalania nowych aktów prawnych.

Do tej pory bowiem, w wyniku zgodności politycznej Sejmu i Senatu, ustawy mogły być uchwalane nawet w ciągu kilku dni. Jednakże w nowej sytuacji politycznej, opozycyjny Senat zapowiedział już na wstępie, że proces legislacyjny ulegnie wydłużeniu. Zgłaszane do rządowych ustaw senackie poprawki mogą bowiem przeciągnąć termin uchwalenia każdej ustawy nawet o kilka tygodni.

I to właśnie spodziewane perturbacje legislacyjne w Senacie spowodowały zapewne, iż rząd zmuszony został do przesunięcia zapisanej w ustawie daty wejścia w życie nowych przepisów. Zgodnie ze zmienionymi zapisami, nowe składki ZUS od dochodu zaczną zatem obowiązywać nie od stycznia, lecz dopiero od lutego 2020 roku.

I choć to zaledwie jeden miesiąc różnicy, to zmiana ta pociągnie za sobą szereg konsekwencji dla zainteresowanych nią przedsiębiorców.

 

W styczniu po staremu

Pierwszą konsekwencją będzie fakt, iż małe firmy rozpoczną Nowy Rok, funkcjonując wciąż w starym systemie. Oznacza, to że przez cały styczeń obowiązywać będą składki ZUS od przychodu (zobacz szczegóły).

O ile jednak w 2019 roku limit przychodów uprawniający do skorzystania z tzw. Małego ZUS-u wynosił 63 tys. zł, o tyle w 2020 roku (a raczej przez jeden miesiąc 2020 roku) limit ten wzrośnie do kwoty 67,5 tys. zł (zobacz dlaczego rośnie limit przychodu).

Dopiero od lutego 2020 roku przedsiębiorcy będą mogli przejść z dotychczasowych składek od przychodu na nowe składki ZUS od dochodu. Wówczas też limit przychodu uprawniający do skorzystania z niższych składek wzrośnie do 120 tys. zł. (zobacz, jak liczone są nowe składki).

 

Terminy zgłoszenia

Przypomnijmy, że jednym z celów nowej ustawy było również wydłużenie terminu zgłoszenia do Małego ZUS. Zgodnie bowiem z obecnymi przepisami, przedsiębiorca ma na takie zgłoszenie zaledwie 7 dni, a więc musi złożyć odpowiednie dokumenty w terminie do 8 stycznia (szczegółowo o terminach zgłoszenia przeczytasz tutaj).

Nowelizacja ustawy zakłada, że termin zgłoszenia wydłużony zostanie do miesiąca czasu. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mieliby więc czas na dokonanie zgłoszenia w terminie do... końca stycznia. Problem w tym, że ustawa wejdzie w życie dopiero w lutym. Co w tej sytuacji?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, w styczniu obowiązywać będą jeszcze stare przepisy, tak więc osoby zainteresowane zgłoszeniem do Małego ZUS (wg starych zasad - składki ZUS od przychodu) muszą dokonać zgłoszenia zgodnie ze starym terminem, tj. do 8 stycznia 2020 roku.

Następnie, po wejściu w życie nowych przepisów, należy dokonać kolejnego zgłoszenia, tym razem do składek ZUS od dochodu. Na nowych zasadach termin ulega wydłużeniu, w związku z czym przedsiębiorca ma czas na dokonanie zgłoszenia do końca lutego 2020 roku.

Do końca lutego zgłoszenia powinny dokonać również te osoby, które nie spełniają limitu przychodowego na starych zasadach (67,5 tys. zł), ale chciałyby rozpocząć korzystanie z Małego ZUS dopiero na nowych zasadach (limit 120 tys. zł).

W kolejnych latach, nowy miesięczny termin oznaczać będzie konieczność dokonania zgłoszenia w terminie do 31 stycznia każdego roku.

Z pełną treścią nowych przepisów można zapoznać się na tej stronie. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Znamy już nowe składki ZUS
  Nowe formularze ZUS w 2020 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?