Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Bezzwrotna pożyczka i świadczenie postojowe. Zmiany weszły w życie.

 

18/05/2020

zus-duzy

Nowelizacja tarczy antykryzysowej zmienia zasady przyznawania świadczenia postojowego oraz bezzwrotnych pożyczek dla firm. Z obu tych form pomocy skorzysta więcej osób niż dotychczas.

 W piątek Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tarczy antykryzysowej. Od 16 maja obowiązują zatem nowe zasady udzielania pomocy finansowej polskim przedsiębiorcom.

Przypomnijmy, że jest to już trzecia wersja tarczy antykryzysowej. Nowe przepisy wprowadzają zmiany, które umożliwią większej liczbie przedsiębiorców skorzystanie m.in. ze świadczenia postojowego oraz bezzwrotnych pożyczek udzielanych z środków Funduszu Pracy.


 

Świadczenie postojowe na nowych zasadach

Przypomnijmy, że już druga wersja tarczy antykryzysowej wprowadziła istotne zmiany w zasadach przyznawania zasiłku postojowego. Poprzednia nowelizacja zniosła bowiem limit przychodów uprawniający do wnioskowania o świadczenie postojowe.

Przepisy, w brzmieniu obowiązującym od 18 kwietnia, umożliwiły przedsiębiorcom pobieranie świadczenia, bez względu na wysokość osiąganych przychodów. Należało wówczas spełnić jedynie dwa pozostałe warunki:

  • spadek przychodów o przynajmniej 15% oraz
  • działalność gospodarcza prowadzona przed dniem 1 lutego 2020 r. (zobacz szczegóły)

Najnowsza nowelizacja tarczy w praktyce znosi i ten ostatni warunek. Zgodnie bowiem z nowymi przepisami, data "1 lutego 2020 roku" zostaje zastąpiona datą "1 kwietnia 2020 roku". W praktyce oznacza to więc, iż świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł miesięcznie będą mogły uzyskać również te osoby, które działalność gospodarczą założyły pod koniec marca, a więc de facto już po ogłoszeniu stanu epidemii.

O tym, jak złożyć wniosek o świadczenie postojowe, piszemy tutaj.

 

Bezzwrotna pożyczka też ze zmianami

Rozszerzenie kręgu uprawnionych przedsiębiorców nastąpiło również w przypadku bezzwrotnej pożyczki w wysokości 5 tys. zł.

Przypomnijmy, że w przypadku tej formy pomocy, wymagany okres prowadzenia działalności gospodarczej był jedynym warunkiem, jaki musiał spełnić wnioskujący o pożyczkę mikroprzedsiębiorca. I również w tym przypadku zasady przyznawania ulegną liberalizacji.

Dotychczasowa data graniczna, tj. "1 marca 2020 roku", w nowych przepisach została zastąpiona datą "1 kwietnia 2020 roku". Podobnie zatem jak w przypadku świadczenia postojowego, także bezzwrotne pożyczki udzielane będą również tym osobom, które prowadzenie działalności gospodarczej rozpoczęły już w czasie epidemii.

O tym, w jaki sposób złożyć wniosek o bezzwrotną pożyczkę, piszemy tutaj. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Świadczenie postojowe: ZUS wprowadza nowy wniosek
  Koronawirus: Połowa polskich firm otrzymała bezzwrotne pożyczki
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?