Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Odliczenie składki zdrowotnej w 2023 roku. Będzie wyższy limit.

 

03/01/2023

zus-duzy

W 2023 roku przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od dochodu wyższą kwotę składek zdrowotnych. Nowe przepisy podwyższają limit odliczenia o 17%.

 Przypomnijmy, że od zeszłego roku obowiązują nowe zasady naliczania składki zdrowotnej. Nowe przepisy, uchwalone w ramach tzw. Polskiego Ładu, zmieniły również zasady odliczania składek zdrowotnych od podatku. Zmiany te następowały w zeszłym roku w dwóch etapach.

Pierwsza zmiana, która weszła w życie w styczniu 2022 roku wraz z pierwotnymi przepisami Polskiego Ładu, wprowadziła całkowity zakaz odliczania składek zdrowotnych, zarówno od podatku, jak i od dochodu.

Kolejna zmiana - uchwalona w ramach nowelizacji Polskiego Ładu - weszła w życie w lipcu 2022 roku, lecz zaczęła obowiązywać z mocą wsteczną już od stycznia 2022 roku. W ramach nowelizacji przywrócono możliwość odliczania składki zdrowotnej. Odliczenie to przysługuje jednak w różnym zakresie dla różnych firm i zależy od formy opodatkowania wybranej przez przedsiębiorcę (zobacz szczegóły).


Przypomnijmy, że według nowych przepisów odliczenie składek zdrowotnych odbywa się na następujących zasadach:

  • Osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mają prawo odliczenia od przychodu kwoty odpowiadającej 50% zapłaconych składek zdrowotnych (zobacz szczegóły),
  • Osoby rozliczające się na podstawie karty podatkowej odliczają od podatku kwotę stanowiącą 19% zapłaconych składek zdrowotnych (zobacz szczegóły),
  • Osobom, które wybrały rozliczenia na zasadach ogólnych (skala podatkowa), odliczenie składek zdrowotnych nie przysługuje w ogóle (zobacz szczegóły),
  • Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym mają prawo odliczenia od dochodu kwoty zapłaconych składek zdrowotnych do wysokości określonego w przepisach limitu.

 

Limit odliczenia będzie wyższy w 2023 roku

Przepisy uchwalone w ramach poprawek do Polskiego Ładu (tzw. Polski Ład 2.0) umożliwiły przedsiębiorcom na podatku liniowym odliczanie składek zdrowotnych w ograniczonym zakresie, tj. do wysokości określonego limitu.

Limit ten został określony w ustawie w sposób kwotowy na poziomie 8700 zł. Oznaczało to, że w 2022 roku odliczeniu od dochodu podlegała maksymalnie kwota 8700 zł, a zapłacone składki zdrowotne powyżej tego limitu nie były odliczalne ani od dochodu, ani od podatku.

W 2023 roku maksymalna kwota odliczenia ulegnie jednak zmianie. W dniu 12 grudnia 2022 r. Minister Finansów wydał bowiem obwieszczenie, na podstawie którego limit odliczenia dla liniowców zwiększony został do kwoty 10200 zł. Pełna treść obwieszczenia dostępna jest tutaj.

Możliwy do odliczenia limit wzrósł o 17% w stosunku do roku ubiegłego. W 2023 roku liniowcy odliczą zatem od dochodu kwotę składek zdrowotnych o 1500 zł większą niż rok wcześniej.

Maksymalna korzyść podatkowa wynikająca z możliwości odliczenia składki zdrowotnej u liniowców wzrosła tym samym z 1653 zł w roku ubiegłym do kwoty 1938 zł w roku 2023.

Przypomnijmy również, że przedsiębiorca na podatku liniowym ma możliwość wyboru spośród dwóch metod odliczenia. Kwotę zapłaconych składek zdrowotnych może bowiem odliczyć od dochodu lub zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Wybór metody nie jest jednak obojętny podatkowo. Znacznie większe korzyści przedsiębiorca może bowiem uzyskać dzięki zastosowaniu drugiej metody. Szczegółowo na temat wyboru metody odliczenia składki zdrowotnej piszemy w tym artykule.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Niższe koszty paliwa dla małych firm
  Wyższe składki ZUS w 2023 roku
  Nowe zasady wystawiania faktur
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?